Aktualności:

tyle zostało zrobione
75%

Menu główne

egzamin 19 maja 2016

Zaczęty przez pruslaw, Poniedziałek 16 Maj 2016, 21:56:22

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Atol

#19
Cytat: support w Piątek 20 Maj 2016, 10:09:09
Pytania opisowe z zakresu 2:

  • Proszę podać definicję drogi koniecznej oraz zasady i warunki jej ustanawiania. Czy można żądać ustanowienia drogi koniecznej mimo istnienia innej drogi dojazdowej do nieruchomości.
  • W  jakiej  sytuacji  geodeta  może  sporządzić  akt  ugody  dotyczący  przebiegu  granic,  jakie cechy posiada taka ugoda, w jaki sposób może być podważona, i jakie podstawowe zapisy powinna zawierać a także czy istnieją jakieś wzory zawarcia ugody oraz przez kogo ugoda powinna być podpisana?
  • W jakich przypadkach i na jakich zasadach może być dokonany podział nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym?

Czasem żałuję, że ma mnie na egzaminie, innym razem mam wrażenie, ze nic nie umiem i na pytaniach poległ bym z rykiem. Czy wszystko musi zależeć od szczęścia ? :)  no pewnie da się to wszystko ogarnąć ale ile czasu potrzeba :(

wczoraj pytania marzenie :(

RoBoCIK połączył wiadomości: Piątek 20 Maj 2016, 10:40:20

Cytat: jkbsrwk w Piątek 20 Maj 2016, 10:33:26
Łukasz, co do wpływu Ustawy o lasach na EGiB wczoraj jeszcze wpadłem na pomysł (poza art. 20 i art. 4a), że istotny jest zapis o zmianie lasu na rolę, że tylko w uzasadnionych przypadkach. Może też o to chodzi, bo ma to wpływ na roboty typu aktualizacja EGiB? :)

masz rację Jakub, dopiszę to wyżej, może komuś się przyda.

RoBoCIK połączył wiadomości: Sobota 21 Maj 2016, 10:36:34

Granica Specjalna

jedyne co udało mi się znaleźć w PRG to:

§ 3. W bazie danych PRG gromadzi się informacje dotyczące:
1) przebiegu:

h) granic podziału kraju ze względu na właściwość miejscową organów i jednostek organizacyjnych administracji specjalnej
– archiwów państwowych, 
– urzędów skarbowych,
– izb skarbowych,
– nadleśnictw,
– regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych,
– regionalnych zarządów gospodarki wodnej,
– urzędów morskich,

ale czy o to chodzi ? :/

jkbsrwk

#18
Łukasz, co do wpływu Ustawy o lasach na EGiB wczoraj jeszcze wpadłem na pomysł (poza art. 20 i art. 40a), że istotny jest zapis o zmianie lasu na rolę, że tylko w uzasadnionych przypadkach. Może też o to chodzi, bo ma to wpływ na roboty typu aktualizacja EGiB? :)

Atol

#17
Jak Ustawa o lasach wpływa na EGIB: 

EGIB:
Do lasów zalicza się grunty określone jako ,,las" w ustawie z dnia
28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2014 r. poz. 1153 oraz
z 2015 r. poz. 349).

§ 67. Użytki gruntowe wykazywane w ewidencji dzielą się na następujące grupy:
2)grunty leśne;


USTAWA O LASACH:

Art. 20. 1. W miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego uwzględnia się ustalenia planów urządzenia lasu dotyczące granic i powierzchni lasów, w tym lasów ochronnych.
2. W ewidencji gruntów i budynków uwzględnia się ustalenia planów urządzenia lasu i uproszczonych planów urządzenia lasu dotyczące granic i powierzchni lasu.


Art. 40a. 1. Lasy Państwowe mogą sprzedawać nieruchomości zabudowane budynkami mieszkalnymi i samodzielne lokale mieszkalne, zwane dalej "lokalami", oraz grunty z budynkami mieszkalnymi w budowie, nieprzydatne Lasom Państwowym.
2. Ustalenie ceny nieruchomości przy sprzedaży, o której mowa w ust. 1, następuje na zasadach określonych w przepisach o gospodarce nieruchomościami.
3. Łącznie z lokalami sprzedaje się grunty wraz z przynależnościami, niezbędne do korzystania z lokali. Grunty pod budynkami oraz grunty z budynkami związane, będące przedmiotem sprzedaży, uważa się za grunty wyłączone z produkcji rolnej i leśnej w rozumieniu przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Grunty te podlegają z urzędu ujawnieniu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz ewidencji gruntów i budynków jako grunty zabudowane.

Art. 13.
2. Zmiana lasu na użytek rolny jest dopuszczalna w przypadkach szczególnie uzasadnionych potrzeb właścicieli lasów.

to udało mi się znaleźć. Może wystarczy.


natomiast

Kataster wodny:

Prawo wodne

Art. 153. 1. Kataster wodny jest systemem informacyjnym o gospodarowaniu wodami, składającym się z dwóch działów (Dział I i Dział II).
2. W Dziale I katastru wodnego gromadzi się i aktualizuje dane dotyczące:
1) sieci hydrograficznej oraz hydrologicznych i meteorologicznych posterunków obserwacyjno-pomiarowych;
1a) przebiegu granic obszarów zlewni, dorzeczy i regionów wodnych;
2) zasobów wód podziemnych, w tym dostępnych zasobów wód podziemnych, lokalizacji głównych zbiorników wód podziemnych oraz sieci stacjonarnych obserwacji wód;
3) ilości i jakości zasobów wód powierzchniowych oraz zasobów wód podziemnych, w tym dostępnych zasobów wód podziemnych;
4) wielkości poboru wody powierzchniowej i podziemnej;
5) źródeł i charakterystyki zanieczyszczeń punktowych oraz obszarowych;
6) stanu biologicznego środowiska wodnego oraz terenów zalewowych;
7) obwodów rybackich oraz rybackiej przydatności wód (bonitacji);
8) użytkowania wód wraz z charakterystyką korzystania z wód;
8a) profili wody w kąpieliskach;
9) pozwoleń wodnoprawnych oraz pozwoleń zintegrowanych wydawanych na podstawie przepisów ustawy – Prawo ochrony środowiska dotyczących korzystania z wody;
9a) ilości i rodzaju substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego określonych w pozwoleniach, o których mowa w pkt 9;
10) urządzeń wodnych;
11) stref i obszarów ochronnych ustanowionych na podstawie ustawy;
11a) obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi oraz obszarów, o których mowa w art. 88d ust. 2;
12) spółek wodnych.

3. Dział II katastru wodnego zawiera:
1) program wodno-środowiskowy kraju;
2) dokumenty planistyczne, o których mowa w art. 113 ust. 1 pkt 1a–5;
3) listy, o których mowa w art. 90 ust. 1 pkt 8 i w art. 92 ust. 3 pkt 14.

4. Źródłem danych katastru wodnego w zakresie nieruchomości jest ewidencja gruntów i budynków, o której mowa w art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287).

Art. 154. 1. Kataster wodny, o którym mowa w art. 153, prowadzi się dla obszaru państwa z uwzględnieniem podziału państwa na obszary dorzeczy i regiony wodne.
2. Kataster wodny dla obszaru państwa prowadzony jest przez Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej i obejmuje dane określone w art. 153 ust. 2 pkt 1–3, 10, 11a oraz w ust. 3.
3. Kataster wodny dla regionu wodnego prowadzony jest przez dyrektora regionalnego zarządu i obejmuje dane określone w art. 153 ust. 2 i 3.

support

Pytania opisowe z zakresu 2:

  • Proszę podać definicję drogi koniecznej oraz zasady i warunki jej ustanawiania. Czy można żądać ustanowienia drogi koniecznej mimo istnienia innej drogi dojazdowej do nieruchomości.
  • W  jakiej  sytuacji  geodeta  może  sporządzić  akt  ugody  dotyczący  przebiegu  granic,  jakie cechy posiada taka ugoda, w jaki sposób może być podważona, i jakie podstawowe zapisy powinna zawierać a także czy istnieją jakieś wzory zawarcia ugody oraz przez kogo ugoda powinna być podpisana?
  • W jakich przypadkach i na jakich zasadach może być dokonany podział nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym?
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


Ksieciuniu81

Cytat: Atol w Czwartek 19 Maj 2016, 21:18:58
mam nieoficjalne info, że na ustnych bardzo dużo osób popłynęło, a Ci którzy zdołali przez to przebrnąć mówili, że było bardzo ciężko.
Wygląda na to, że gdzieś trzeba było sobie odbić dobre wyniki z pisemnego ;)
Pwt27,17 "Przeklęty, kto przesuwa miedzę swego bliźniego"

Atol

Cóż to za "granica specjalna" ? nie umiem się doszukać :/

Wiem, że pojawiło się pytanie : "jak ustawa o lasach wpływa na egib"  i mimo konsultacji z Jkbsrwk dalej mam braki w odpowiedzi :/

Ktoś może jest w stanie pomóc ?

Excrucior

Co do pytań testowych- fajnie że się powtórzyły ale przepuszczam że było pare nowych pytań.
Jak ktoś pamięta jakie to może sie podzielić z nimi aby uzupełnić bazę nowych pytań które z pewnością będą sie powtarzać pod koniec roku  8)

support

Szkoda że nie wiedziałem o 25 piętrze.
Gratuluję wszystkim uprawnionym, tym którym się nie udało próbujcie.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


mediumus

Na 25 piętrze zdawało 16 osób. 3 osoby na 3-zakres, 2 na 1-zakres oraz 11 na 2-zakres. Przewodniczącym komisji był Pan Kłopotek. Testy  to powtórzone pytania, nie udało się 4 osobom zdać testów a 2 osoby były zwolnione. Opisowy zdali wszyscy.  Pytania już się pojawiły w wątku. Jeśli dobrze pamiętam to na ustnym nie powiodło się 3 osobom zdającym na  2 zakres. Ja razem z kolegą jako ostatni wchodziliśmy, zdaliśmy ustny z zakresu 1. Pozdrawiam zdających w dniu dzisiejszym. Na ustnych z "2" dużo pytań o modernizację i Infrastrukturę Informacji Przestrzennej, zdarzyło się nawet pytanie o urządzanie lasu, kataster wodny, granicę specjalną(PRG), porównanie definicji budynku z prawa budowlanego oraz EGiB. U "1" GESUT jak powstaje, kto prowadzi, jakie materiały, jak się włącza kolejno materiały do GESUT ze względu na dokładność, generalizacja pomiaru, pomiar kontrolny GPS, drogi publiczne jakie kto ustala rodzaj i jakim aktem. Pozdrawiam wszystkich zdających w dniu dzisiejszym

Atol

mam nieoficjalne info, że na ustnych bardzo dużo osób popłynęło, a Ci którzy zdołali przez to przebrnąć mówili, że było bardzo ciężko.

adzik7

Pytania na zakres 1 jak dla mnie marzenie :) Czekamy na niusy z ustnych :)

support

Pytania opisowe:

Zakres 1

  • Proszę opisać w jakim celu zakłada się dziennik budowy? Proszę podać jakie informacje, w czasie realizacji projektu obiektu budowlanego, geodeta wpisuje do dziennika budowy.
  • Proszę podać w jakich przypadkach i w jakim celu zakłada się poziomą i wysokościową osnowę realizacyjną.
  • Proszę podać co rozumiemy pod pojęciem sieci uzbrojenia terenu, w jakim celu i z jaką dokładnością należy wykonywać geodezyjne pomiary wysokościowe tych sieci, oraz jakie obowiązki ciążą na geodecie po wykonaniu prac polowych związanych z inwentaryzacją.

Zakres 4

  • Jakiej kontroli i przez kogo powinny być poddane obiekty budowlane z uwzględnieniem budowli piętrzących ? Kto i kiedy wykonuje pomiar stanu wyjściowego obiektów wymagających w trakcie użytkowania okresowego badania przemieszczeń i odkształceń ?
  • Co to jest obszar kolejowy i jakie odległości usytuowania budynków, budowli oraz odstępstwa, pomiar sytuacyjny tych elementów
  • W jaki sposób prowadzi się geodezyjną obsługę budowy, jakimi dokumentami się posługuje, z jaki aktów prawnych korzysta geodeta. (mocno ogólne pytanie może koledzy potem to uściślą)
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


support

Zakresu 2 nie ma tylko 1, 4.
Do egzaminu podeszło 16 osób, testy zdało 15 i tyle samo opisówkę.
Test bardzo łatwy wszystkie pytania z 2015 roku.
Na zakres 4 trzy osoby, reszta 1.
Pytania z egzaminu w kolejnym poście.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


jkbsrwk

Wygląda na to, że dziś zakresy: 1,2,4 :) Powodzenia :)

adzik7

trzymam kciuki i dajcie znać jak było :)