Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne

egzamin 19 grudnia 2013

Zaczęty przez akmiz10, Czwartek 19 Grudzień 2013, 20:57:23

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Romek76

#12
Moje pytania na egzaminie ustnym tego dnia:

-Definicja linii pomiarowej w met.ortogonalnej + max. długości odciętych i rzędnych
-sprawdzenie niwelatora kodowego
-wykrywanie przewodów podziemnych, metody
-geod. opracowanie projektu zagosp. działki
-sprawdzenie warstwic na mapie
-co zawiera dziennik pomiaru GPS metodą statyczną

Wynik pozytywny :)

gjs

1. Metody niwelacji z rozporządzenia.
2. Wytyczenie sieci kanalizacyjnej wraz z przyłączami.
3. Podczas wywiadu MDCP jakie informacje zbierzesz co do granic.

aga_gk

1.Jak oznaczamy służebności i kto decyduje o ich umieszczeniu na mapie do celów projektowych?
2.W jakiej skali prowadzi się mapę zasadniczą?
3.Inwentaryzacja przewodu energetycznego,który jest zasypany od dłuższego czasu.Metody.
4.Dokumentacja sporządzana przez geodetę przy tyczeniu budynku oraz elementy szkicu tyczenia.
5.Sposoby oznaczania budynków na mapie ewidencyjnej wg. starych i nowych przepisów(porównać).

Pozdrawiam i mam nadzieję, że się przydadzą :)

1910

ja na ustnym pierwsze pytanie mialem jak wykonam inwentaryzacje kanalizacji czynnej na terenie zakladu przemysłowego. Słowo klucz tutaj to była lampa Daviego. Drugie pytanie pan narysowal łuk i powiedział że to jest granica i jak ją będę mierzył. Chodziło o generalizacje i ale wdałem się w dyskusje że jeśli jest w łuku to niestabilizowana i to wtedy nie jest I grupa i ktos inny z komisji nawet mi przyznał racje no ale stanęło na tym że to jest I grupa i że strzałka nie może przekraczać 10 cm. a trzecie pytanie jakie dokumenty i do kogo skłąda geodeta po zakonczeniu inwestycji. więc mapa powykonawcza , inwentaryzacja itd. itd. wynik pozytywny. fajna atmosfera . pozdrawiam

cehania

Witam

My z żoną już ochłonęliśmy więc piszę nasze pytania.
Zdawaliśmy na trzecim piętrze, wchodziłem jako drugi, po mnie żona.

Moje pytania na ustnym:
1) Czy wie Pan co to jest "motyw urbanistyczny"? , powiedziałem że nie za bardzo, więc zaczęliśmy od miejscowego planu zagospodarowania, jak przenieść na mapę, (odpowiedziałem że jak jest prowadzony w formie elektronicznej, to nie ma problemu, jeśli papierowa to kalibracja rastra), więc pytanie co jak jest w skali 1:5000 (odpowiedziałem że zajrzał bym do opisu), kolejne pytanie: a jak by było napisane że linia rozgraniczająca biegnie po ogrodzeniu (odp to bym to ogrodzenie pomierzył) i doszliśmy do tego, że to właśnie jest ten motyw urbanistyczny.
2) Osnowy - podział i kto zatwierdza, dokładności, kto zatwierdza osnowę pomiarową - odp że ja bo jej nie trzeba nawet stabilizować
3) Jak kontroluję pomiar szczegółów pierwszej grupy
4) Warunki przy zakładaniu osnowy pomiarowej - słowa klucze to wielopunktowe nawiązanie i kontrola wektorów GPS
5) nie mogę sobie przypomnieć :P

Pytania żony:

1) Narysowali jej łódkę i powiedzieli ze to pomnik (jak się później okazało z lotu ptaka) i jak by to pomierzyła
2) W jakim wypadku po wytyczeniu i pomiarze kontrolnym budynku należy jeszcze raz go pomierzyć... Chodziło chyba o pomiar w przypadku gdy instrument który mamy jest mało dokładny i wprowadzamy poprawki trasowania
3) Jak generalizujemy granice - żona odpowiedziała że się nie generalizuje, na co jeden z członków stwierdził ze się generalizuje, chodziło chyba o granice niestabilizowane na wsiach, chyba jakaś stara instrukcja coś o tym mówiła...
4) metody pomiarów sytuacyjnych
5) jaki rodzaj uzbrojenia mierzymy, czy mierzymy melioracje

Oboje otrzymaliśmy wynik pozytywny  O0

Słyszeliśmy, że następny egzamin dopiero w marcu, może się spotkamy - ja będę chciał zdawać na 4, żona na 2.

Pozdrawiamy małżeństwo uprawnione :)

jk311

Witam wszystkich,
też zdawałam wczoraj, na XII piętrze.
Na ustny wchodziłam przedostatnia ok. godz. 17.30.

Pytania z ustnego:
1. Jakie nowe uregulowania wprowadziły standardy techniczne przy opracowaniu mapy do celów projektowych?
2. Podane były współrzędne punktu pozyskane z PZGiK oraz współrzędne tego samego punktu z pomiaru. Pytanie brzmiało: co z tym zrobię? Trzeba było obliczyć dl i zdecydować, które współrzędne trafią do roboczej bazy danych.

Egzamin zakończony pozytywnie.
Dziękuję za to forum, bardzo mi pomogło.
Jeszcze raz wszystkim gratuluję i życzę wesołych Świąt:)

;D


Rysiek

Egzamin XII piętro (ładny widok).

Pytania z części opisowej już są więc swoją uwagę skupie na części ustnej. Po wejściu nie otrzymałem wyniku testów pisemnych. Żadne z pytań opisowych poza jednym nie przyponinało tych co otrzymywali inni wojownicy. I tak po kolei ( z tego co pamiętam):

1. Profil podłużny (na wykazie miałem sporo prac podchodzących pod czwórkę) co to jest, po co, dlaczego, sposób tworzenia i przedstawiania, skale,
2. Jak w temperaturze -15oC przenieść oś poza teren inwestycji. Jeden z Członków narysował oś która przechodziła przez obrysy trzech fundamentów budynków po środku. Proszę przenieść oś z dokładnością 5mm. Z uwagi na to że nie wiedziałem na początku jak to ruszyć powiedziałem że w takiej temperaturze to my nie pracujemy. W takim razie temperatura wzrosła do -5. Nie chodziło o to żeby przenościć to tachimetrem wpasowując się w poprzednią oś, ale "specjalną taśmą", wprowadzając poprawki komparacyjne, a przed pomiarem określić te poprawki.
3. Mapa do celów projektowych. Co nowego w porównaniu z tym co było wcześniej.
4. Kalibracja mapy. Powiedziałem wszystko co było na ten temat w rozporządzeniu jednak to nie wystarczyło. "Jakie punkty wykorzysta pan do wpasowania poza granicznikami o których pan mówił" jeżeli jest to mapa ewidecyjna i:
- nie ma krzyży kresek
- nie ma budynków
- są granice i numery działek
- po naprawdę dłuższym zastanowieniu : trójmiedze.
A jakie pozyska pan dane?
Pojdę w teren i metodą GPS RTN pozyskam ich współrzędne.
5. Mam las na działce która jest w ewidencji działką rolną. Co powinienem zrobić.

Po doś długiej i burzliwej dyskusji z Komisją, która w mojej subiektywnej ocenie trwała około 45 min uzyskałem uprawnienia.
Wynik z pisemnego podano mi po zakończeniu odpowiedzi. Test 56/60 pisemny 19/21.

Brook

Bardzo miło mi to czytać  :smile: taka moja natura  ;)

www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

Kmicic

Witam
Udało się zdać dzisiaj zakres 2 (55pkt i 19pkt). Pytania pisemne podane są wyżej. Moje pytania na ustnym w porównaniu z tym jakie miałem 19 września to "niebo a ziemia". 3 proste szybkie pytania:
1.Sytuacja kiedy przy rozgraniczeniu są dowody na ustalenie przebiegu granicy, a strony pozostają w sporze. Czynności geodety i organu
2. Podstawowe raporty z egib
3. Po czym poznam że jest podział rolny i na podstawie jakich przepisów dokonuje się taki podział
Pytania , które miał kolega który zdawał przede mną:
1.ZRiD
2.Z czego składa się jednostka ewidencyjna
3. Sposoby zakończenia rozgraniczenia
Chciałbym podziękować za istnienie tego forum i wszystkim osobom, które udzielają się tutaj, szczególnie Brook, która zdawała dzisiaj ze mną, dopiero teraz skojarzyłem jak zobaczyłem wpisy na forum. Brook jesteś bardzo mądrą, sympatyczną i uczynną osobą, oby więcej takich geodetów. Gratuluję zakresu 1 :). Dziękuję jeszcze raz i życzę wszystkim, którzy zamierzają w najbliższym czasie zdawać egzamin powodzenia

Brook

#3
Na XII piętrze komisja: przewodniczący p. Cegielski, p. Brodzicki, p. Jaskólski, p. Wilczewski, p. Cieślikowski.

Do egzaminu przystąpiło 16 osób. Testy pisało 15 osób, ja byłam zwolniona. Komplet pisał opisowe.
Do ustnego przeszło 12 osób i jak ktoś już napisał zdali wszyscy  O0

Pytania na zakres 1:
1. Scharakteryzuj układ współrzędnych prostokątnych PL-2000 jako jednego ze składników  państwowego systemu odniesień przestrzennych. Podaj zastosowanie, podstawę podziału na arkusze mapy i nadawania im godła, podstawowe parametry techniczne: elipsoida, określenie początku i osi układu oraz przepis prawny.
2. Opisać ogólnie sposób tworzenia mapy zasadniczej w świetle obowiązujących przepisów.
3. Proszę określić obiekty (ogólnie), które podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Pytania na zakres 2:
1. Proszę wymienić geodezyjne czynności techniczne dotyczące opracowania geodezyjnego projektu scalenia i podziału nieruchomości oraz wykonanie rejestru stanu dotychczasowego i stanu nowego po scaleniu i podziale. Czynności geodezyjne należy wymienić wg kolejności ich wykonywania w trakcie postępowania.
2. Komu przysługuje uprawnienie do wystąpienia z wnioskiem o wszczęcie postępowania rozgraniczeniowego. Proszę uzasadnić odpowiedź.
3. Proszę wyjaśnić dlaczego w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków wprowadzony zapis § 12 ust. 1 pkt 3 dotyczący umowy w formie aktu notarialnego dotyczących użytkowania wieczystego gruntów i własności lokali, nie stanowi podstawy wprowadzenia zmiany do EGiB.

Ufff... pytania spisałam w trakcie egzaminu, nie wiem jak mi wystarczyło czasu....
Mnie na ustnym przemaglowali, bo nie wiedziałam pewnych rzeczy i się zamotałam trochę.
Generalnie pierwsze pytanie o sprawdzenie niwelatora (niwelacja ze środka i w przód). Potem jak sprawdzić czy łata jest pionowa (pion sznurkowy). Kolejne było jaki odczyt powinien być prawidłowy gdy pomiarowy się mocno chwieje i nie ma libeli na łacie (najmniejszy - tego nie skojarzyłam), tyczenie budynku - technicznie jak wykonujemy, co sprawdzamy przy tyczeniu, tu też trochę motałam z ławami ciesielskimi, ale to dlatego, że nigdy tak nie tyczyłam, kolejne pytanie jak wytyczymy oś jeśli jest ona nierównoległa do ściany fundamentu, tu też nie skumałam co miał pytający na myśli, czym mierzymy rzędną w metodzie ortogonalnej  (chodzi o taśmę i węgielnicę dwupryzmatyczną), ostatnie to chyba o pomiar studzienki sanitarnej, pod względem bhp, narysować przekrój studzienki i co mierzymy.
Na szczęście się udało, jestem mega zmęczona emocjonalnie.
Dzięki wszystkim dzisiaj za fajną atmosferę  O0

Komisja bardzo pozytywna  ;)
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

geolid

Witam.
Właśnie dotarłem do domu. Niestety nie udało mi się zaliczyć ustnego z zakresu drugiego. Zdawałem na III piętrze.
Pytania z pisemnego:
1. Podział nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.
2. Coś o rozgraniczeniu Wymienić wszystkie przypadki zakończenia rozgraniczenia decyzją zatwierdzającą -nie pamiętam.
3. Aktualizacja egib. Kto aktualizuje i na podstawie jakich dokumentów na czyj wniosek. Jakoś tak.
Pozdrawiam i do zobaczenia na placu boju wkrótce

akmiz10Autor w?tku

#1
Witam!
Spłacam zaciągnięte długi. Były dwie grupy, ja należałem do tej z III piętra.
Pytania na zakres 1:
1. Proszę podać warunki techniczne i praktyczne wykonywania pomiarów wysokościowych terenu oraz kryteria dokładności pomiarów wysokościowych.
2. Proszę opisać w jaki sposób dokonuje się wyrównania współrzędnych i oceny dokładności pomiarów osnowy pomiarowej sytuacyjnej z wykorzystaniem obserwacji pozyskanych na drodze geodezyjnych pomiarów terenowych bezpośrednich, precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy GNSS oraz danych archiwalnych PZGiK o odpowiedniej dokładności.
3.Geodeta otrzymał zlecenie na wytyczenie budynku zlokalizowanego w projekcie zag. działki w odległości 4 m od granicy działki. Punkty graniczne działki zostały zniszczone przy prowadzeniu robót ziemnych. W ODGiK udostępniono dokumenty z pomiarów pkt granicznych metodą rzędnych i odciętych na osnowę obliczona w ukł. lokalnym. Proszę opisać tryb postępowania geodety oraz czynności jakie należy wykonać w celu prawidłowego wytyczenia budynku.

Test standardowy, nie było większego zaskoczenia (zdało 14/16)
Po ustnej części zostało 9 osób.
Uprawnienia otrzymało 7 osób.

Przewodniczący (mogę przekręcić coś w nazwiskach): Łopaciuk, dalej w komisji: Marzec, Cieciura, Byliński i...... nie pamiętam.

Komisja dość przyjazna na ustnym, jak się czegoś nie wiedziało to starała się ciągnąć za język.

Moje ustne:
1. metody pomiaru osnowy wysokościowej
2.jakich znaków nie wznawiamy