Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne

egzamin 17 marca 2014

Zaczęty przez sylek5, Poniedziałek 17 Marzec 2014, 08:33:17

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 8 Gości przegląda ten wątek.

jinks

To może ja dorzucę swoje pytania z ustnego na 4:

1. Metody pomiaru pionowości budowli wysmukłych o przekroju kołowym (np. komin) - czyli met. trygonometryczna i bezpośredniego rzutowania na stałą bazę (czyt. łatę;))
2. Pomiar przemieszczeń/odkształceń met. stałej prostej - opisać na czym to polega, jak wygląda pomiar punktów kontrolowanych, gdzie takie metody się stosuje (czyli zapory wodne, różne wyboczenia ścian, dźwigarów itp.)
3. Na terenie zakładu jest osnowa IIIkl, której dokładność nie jest wystarczająca do wykonania obsługi geodezyjnej. Co pan robi? - czyli proces stabilizacji, pomiaru i wyrównania osnowy realizacyjnej + dodatkowo nawiązanie do układu państwowego + jak otrzymać osnowę regularną (poprawki trasowania) + jak można wpłynąć na zwiększenie dokładności osnowy (czyli pomiar w kilku seriach, obserwacje nadliczbowe).

Bardzo dużo stresu mnie kosztował ten egzamin, ale faktycznie ekipa i atmosfera była świetna przez co możnabyło się trochę wyluzować. Pozdrawiam Wszystkich!
Od siebie polecam w przerwach pogadać o tzw. "dupie Maryni" i trochę się wyluzować niż siedzieć nad Vademecum i wchodzić na ustny jak jeden wielki kłębek nerwów (chociaż i tak nie jest to łatwe) ;)

rafal87301

#27
1. Jaka jest generalna zasada kwalifikowania czy dana praca podlega zgłoszeniu, kto o tym decyduje i jakie są sankcje za niezgłoszenie pracy wymagającej zgłoszeniu do ośrodka?

Generalną zasadą kwalifikowania czy dana praca geodezyjna podlega czy nie podlega zgłoszeniu jest jej porównanie z wykazem prac zawartym w § 13. 1.  ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA z dnia 16 lipca 2001 r. w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych, ewidencjonowania systemów i przechowywania kopii zabezpieczających bazy danych, a także ogólnych warunków umów o udostępnianie tych baz  w którym wymienione są prace geodezyjne nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia i przekazywania dokumentacji do zasobu.
Wszystkie pracę poza tymi co są wymienione w wyżej wymienionym paragrafie podlegają obowiązkowi zgłoszenia do ośrodka.

Kwalifikacja czy dana praca podlega zgłoszeniu dokonuje wykonawca pracy geodezyjnej.

PGiK
Art 48

Kto nie zgłasza zgłasza prac gik lub nie przekazuje materiałów, powstałych w wyniku prac geodezyjnych i kartograficznych, lub informacji o tych materiałach do państwowego zasobu gik podlega karze grzywny.


2. Proszę wyjaśnić określenie "geodezyjne opracowanie projektu" oraz podać treść szkicu dokumentacyjnego

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ l BUDOWNICTWA z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie.
§ 8. Geodezyjne opracowanie projektu wykonuje się w celu określenia danych liczbowych potrzebnych do wytyczenia w terenie położenia poszczególnych elementów projektowanych obiektów budowlanych. W szczególności dane te powinny dotyczyć: punktów głównych budowli, przebiegu osi, linii rozgraniczających, linii zabudowy, usytuowania obiektów budowlanych, jak również projektowanego ukształtowania terenu.
Opracowanie geodezyjne projektu zagospodarowania działki lub terenu należy opierać na osnowie geodezyjnej.

Od siebie: Geodezyjne opracowanie projektu ma również na celu sprawdzenie zgodności miar wewnętrznych oraz z projektem zagospodarowania terenu.

Następnie napisałem z:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 9 listopada 2011 r.
w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych
oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów


Wynikiem geodezyjnego opracowania projektu i innych dokumentów wchodzących w skład dokumentacji budowy jest szkic dokumentacyjny który swej treści zawiera:
-cały § 56 i dodatkowo wpisałem kierunek północy, imię i nazwisko osoby sporządzającej szkic, adres obiektu (powiat, gmina, miejscowość, numer działki), data sporządzenia.

3. Wyjaśnić co to jest system ASG-EUPOS według obowiązujących przepisów, do jakich celów gospodarczych służy i jakie prace geodezyjne pod względem dokładności możemy wykonywać metodą RTK.

WYTYCZNE TECHNICZNE G-1.12

ASG-EUPOS jest wielofunkcyjnym systemem pozycjonowania satelitarnego, opartego na powierzchniowej sieci stacji referencyjnych GNSS, w którym udostępniane są poprawki oraz dane obserwacyjne dla obszaru Polski. Punkty odniesienia stacji referencyjnych systemu ASG-EUPOS stanowią osnowę geodezyjną równoważną pod względem dokładności punktom sieci POLREF. Szczegółowe informacje dotyczące serwisów, zasad i warunków technicznych korzystania z systemu ASG-EUPOS znajdują się na stronie internetowej systemu.

STANDARDY

Następnie napisałem § 2 20) pomiarowej technice kinematycznej RTK - ...... tylko w trakcie przepisywania zauważyłem że w sumie tu już nie jest napisane o RTK w nawiązaniu do ASG tylko pojedynczej stacji, ale nie chciałem skreślać i zostawiłem. Właśnie tutaj zaszło niezrozumienie i zabrali mi za to 1 lub 2 punkty.

§ 10. i 9

System ASG EUPOS służy do wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych metodą precyzyjnego  pozycjonowania przy pomocy GNSS.

Metodę RTK możemy wykorzystać do pomiarów:
- sytuacyjnych i wysokościowych osnów geodezyjnych z zastrzeżeniem że nie będzie wykorzystywana do pomiarów przewodó i urządzeń kanalizacyjnych,
- sytuacyjnych obiektów należących do wszystkich grup szczegółów terenowych,
- wysokościowych z wyjątkiem urządzeń i przewodów kanalizacyjnych.
Powyższe pomiary można wykonywać pod warunkiem że jest zapewniony bezpośredni odbiór sygnałów emitowanych przez satelity i nie są zakłócane przez urządzenia emitujące fale elektromagnetyczne.


Dokładnie takie odpowiedzi udzieliłem i dostałem za to 19 pkt

wrobelxl

#26
Odpowiedzi na pytania ustne nie miały drugiego dna.
w pierwszym komisja chciała usłyszeć co to jest istotne odstępstwo od proj. kiedy występuje (jeden przykład, np. przsunięta oś co powoduje zmianę kubatury obiektu), komu się to zgłasza i co się dalej dzieje czyli jaki organ i na czyj wniosek wydaje nowe pozwolenie. wszystko z prawa budowlanego.
Jeśli chodzi o tą inwentaryzację to komisja chciała usłyszeć o porównaniu z projektem budowli oraz o aktualizacji zasobu. pytanie dodatkowe jakie zasoby się aktualizuje - wystarczyło wymienić i rozszyfrować im jeden z nich - GESUT :)
trzecie pytanie dotyczyło konkretnie tyczenia 2 etapowego czyli tycz wstępne, pomiar obserwacji nadliczbowych, wyrównanie ścisłe i wyznaczenie poprawek - słowo klucz - dx i dy. reszta pytania to była zasłona dymna żeby bezpośrednio nie padło w pytaniu że chodzi o tyczenie dwuetapowe o podwyższonej dokładności tylko żebyś się sam domyślił.
Jak widzicie pytania miałem wręcz na 1 dlatego ciężko było nie zdać tym bardziej że komisja jak rodzina :) pozdrawiam komisję bo wiem że czytają :)

Bocian!

Cytat: agulajo w Wtorek 18 Marzec 2014, 17:25:06

Wg. mnie może tu chodzić o zapis z G3.1 z 2007r
§ 23 Szkic tyczenia
1. Wyniki tyczenia dokumentuje się na szkicu tyczenia. Szkic tyczenia wykonuje się bez obowiązku zachowania skali i proporcji, w dwu kolorach, czarnym i czerwonym. Do jego sporządzenia można użyć kopii szkicu dokumentacyjnego.

Hej
powiedziałem że nie ma obowiązku przekazywać 2 osobnych szkiców i można to przedstawić na jednym jeżeli, jego treść będzie pełna i odzwierciedli to co jest na dwóch szkicach, pod warunkiem że będzie czytelny, przejrzysty i komisja przytaknęła :) jeśli chodzi o różnice to szkic dokumentacyjny sporządzamy po opracowaniu projektu lub gdy stwierdzimy różnice podczas jego opracowania między np projektem zagospodarowania (wymiarami na nim) a np wymiarami na projekcie rzutu fund.( miary po sumowaniu dają inną wartość końcową) a szkic tyczenia tworzymy w trakcie i po tyczeniu danych elementów i również nie mieli uwag :)
GeoStatik Geodezyjna Obsługa Inwestycji
              Grzegorz Bocianowski

wallyto

#24
Po powrocie, odpoczynku mogę opisać mój wczorajszy egz na zakres 4.
Testu nie pisałem bo wyrobiłem się z półrocznym zwolnieniem, pytania opisowe już padły a Jigs już w pełni odpowiedział na te pytanka myślę, że na 21 punktów - tylko trzeba to wszystko napisać a to jak wiadomo jest problem, ja tego wszystkiego nie zdążyłem napisać ale 17 pkt nazbierałem.
Na ustnym miałem 3 pytanka:
1. Jakie znam metody przenoszenia wskaźników osiowych na wyższe kondygnacje :)
2. Co to jest dziennik budowy, kiedy zaczyna swoje "życie" i kto może dokonywać wpisów :)
3. Pytanko o skanowanie laserowe, ponieważ miałem w swojej praktyce kilka prac z użyciem tej technologi i członek komisji był ciekaw jak to działa, co się robi itp.

Tak więc pytania na opisowym i ustnym bajka.
Komisja jak już wyżej padło naprawdę miła i przyjemna. No i sukces. Podsumowując chyba rekordowy egz. pod względem zdanych 16/17 (zakres 1 - 8 os., 2- 5 os., 4 - 3 os. jeśli dobrze policzyłem). Szkoda jednej koleżanki na zakres 2. Pozdrowienia dla niej i powodzenia następnym razem.


golombek

#23
Zakres I
Na szybkiego odpowiedzi według mnie(mile widziane dopiski):
1.
PGiK Art. 12
CytatWykonawca prac geodezyjnych i kartograficznych jest obowiązany zgłosić do organów, o których mowa w art. 40 ust. 3, prace przed przystąpieniem do ich wykonania,  a po wykonaniu prac przekazać powstałe materiały lub informacje o tych materiałach do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego

Rozp. w sprawie zgłaszania prac § 1 pkt 2, § 3 ust. 1, § 13 ust 1 i 2
Cytat§ 1. Rozporządzenie określa:
2) rodzaje prac niepodlegających zgłaszaniu i materiałów niepodlegających przekazywaniu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
§ 3. 1. Wykonawca zgłasza prace we właściwym miejscowo i rzeczowo ośrodku przed przewidywanym terminem rozpoczęcia tych prac.
§ 13. 1. Nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia i przekazywania dokumentacji do zasobu następujące rodzaje prac:
1) tyczenie obiektów budowlanych oraz pomiary budowlano-montażowe,
2) pomiary wykonywane w celu ustalenia objętościmas ziemnych,
3) pomiary odkształceń i przemieszczeń budowli i urządzeń,
4) prace geodezyjne wykonywane na terenach zamkniętych,
5) pomiary geodezyjne do orientacji podziemnych wyrobisk górniczych, pomiary deformacji powierzchni górotworu oraz pomiary służące do wyznaczenia zasięgu złóż kopalin i określenia warunków geologicznych i hydrogeologicznych,
6) pomiary specjalne wykonywane na terenach kolei,lotnisk oraz dróg lądowych i wodnych, na potrzeby eksploatacji urządzeń na tych obiektach,
7) pomiary specjalne wykonywane na terenach lasóworaz opracowania dla urządzania lasu,
8 ) pomiary wykonywane w celu ustalenia powierzchni zasiewów i projektowania płodozmianów oraz renowacji i konserwacji urządzeń wodno-melioracyjnych,
9) reprodukowanie map i materiałów geodezyjnych i kartograficznych do użytku wewnętrznego zleceniodawcy i wykonawcy, z zastrzeżeniem przepisów art. 18 ustawy,
10) kartograficzne opracowania robocze do użytku wewnętrznego zleceniodawcy i wykonawcy,
11) prace kartograficzne polegające na kompilacji różnych materiałów niepochodzących z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
12) tematyczne opracowania kartograficzne realizowane z wykorzystaniem uzyskanych na podstawie zezwolenia wydanego w trybie art. 18 ustawy materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, bez zmiany ich treści.
2. Jeżeli w trakcie wykonania prac wymienionychw ust. 1 ich wykonawca stwierdzi zmiany z zakresu danych ewidencji gruntów i budynków, mapy zasadniczej, geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz bazy danych obiektów topograficznych lub wykona stabilizację osnowy geodezyjnej, praca taka w odpowiedniej części podlega zgłoszeniu, a powstała z tych prac dokumentacja — przekazaniu do zasobu na zasadach określonych w rozdziale 2 niniejszego rozporządzenia
2.
Pytanie przewijało się już pare razy np. patrz pytanie 3 Egzamin 9 maj 2013
3.
Rozp. w sprawie osnów § 2 pkt. 4, zal. 1 rozdział 2  frag pkt. 2 i 3
Cytat
4)  systemie ASG-EUPOS rozumie się przez to uruchomioną w 2008 r. ogólnopolską sieć stacji referencyjnych zarządzaną przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii;

2.  Podstawową  fundamentalną  osnowę  poziomą  tworzą  stacje  referencyjne  systemu   ASG-EUPOS, które należą do sieci stacji permanentnych EPN
3.  Podstawową bazową osnowę poziomą tworzą: punkty sieci EUREF-POL, punkty sieci POLREF,  punkty  główne  oraz  punkty  rozwinięcia  krajowej  sieci  EUVN,  stacje referencyjne systemu ASG-EUPOS oraz punkty sieci astronomiczno-geodezyjnej SAG  i sieci wypełniającej SW

Rozp. w sprawie standardów § 9, § 10, § 29 ust.1, § 36 ust. 1 i 2

Cytat
§ 9. Przy wykonywaniu geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych metodą precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy GNSS stosuje się pomiarowe techniki zapewniające wyznaczenie położenia szczegółów terenowych z dokładnością określoną w § 29 ust. 1 oraz w § 36 ust. 1 i 2, w szczególności:
3) technikę kinematyczną RTK lub RTN
§ 10. Do wykonywania pomiarów metodą precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy GNSS wykorzystuje się system ASG-EUPOS oraz inne systemy stacji referencyjnych, jeżeli dane określające położenie tych stacji włączone zostały do PZGiK, a  serwisy tych systemów zapewniają osiągnięcie dokładności położenia szczegółów terenowych z  dokładnością określoną w § 29 ust. 1 oraz w § 36 ust. 1 i 2
§ 29. 1. Geodezyjny pomiar sytuacyjny wykonuje się w  sposób zapewniający określenie położenia punktu sytuacyjnego względem najbliżej położonych punktów poziomej osnowy geodezyjnej oraz osnowy pomiarowej z dokładnością nie mniejszą niż:
1)  0,10 m — w  przypadku szczegółów terenowych I grupy;
2)  0,30 m — w  przypadku szczegółów terenowych II grupy;
3)  0,50 m — w  przypadku szczegółów terenowych III grupy.
§ 36. 1. Geodezyjny pomiar wysokościowy elementów szczegółów terenowych, o  których mowa w  § 35, na potrzeby tworzenia i  aktualizacji baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 3 oraz ust. 1b ustawy, wykonuje się w sposób zapewniający określenie wysokości pikiet względem najbliżej położonych punktów wysokościowej osnowy geodezyjnej oraz pomiarowej osnowy wysokościowej z dokładnością nie mniejszą niż:
1)  0,05 m — dla obiektów budowlanych i  urządzeń budowlanych oraz pikiet markowanych w terenie;
3)  0,10 m — dla budowli ziemnych, elastycznych lub mierzonych elektromagnetycznie podziemnych obiektów sieci uzbrojenia terenu oraz pikiet, o których mowa w § 35 ust. 3, niemarkowanych w terenie.
2. Geodezyjny pomiar wysokościowy na potrzeby tworzenia i  aktualizacji bazy danych, o  której mowa w art. 4 ust. 1a pkt 8 ustawy, wykonuje się w sposób zapewniający określenie wysokości pikiet ze średnim błędem nieprzekraczającym:
1)  0,20 m — w przypadku terenów o nachyleniu nie większym niż 6°;
2)  0,50 m — w  przypadku terenów o  nachyleniu większym niż 6°.

agulajo

#22
Cytat: geomaczeta w Wtorek 18 Marzec 2014, 17:05:25
Bocian !! czy możesz napisać co odpowiedziałeś na to pytanie

jaka jest różnica między szkicem dokumentacyjnym a tyczenia i czy można dla szkice przekazać kierownikowi bud na jednym szkicu

bo wiemy że

§ 56. 1. Wyniki geodezyjnego opracowania dokumentów, o których mowa w § 55, utrwala się w szkicu dokumentacyjnym, na którego treść składają się:
1) dane dotyczące osnowy realizacyjnej;
2) rysunek istniejących w terenie obiektów powierzchniowych mających znaczenie w procesie tyczenia;
3) rysunek istniejących w terenie obiektów podziemnego uzbrojenia mających znaczenie w procesie tyczenia;
4) dane niezbędne do wytyczenia projektowanych obiektów, w tym dane obliczone;
5) miary kontrolne;
6) współrzędne punktów głównych, punktów osiowych, punktów charakterystycznych obiektu, punktów przecięcia projektowanych elementów sieci uzbrojenia terenu z elementami istniejącej sieci, obliczone w wyniku geodezyjnego opracowania projektu.
2. Treść projektowaną oraz obliczone miary kontrolne przedstawia się na szkicu dokumentacyjnym w kolorze czerwonym.


§ 59. 1. Wyniki tyczenia utrwala się na szkicu tyczenia zawierającym:
1) dane dotyczące osnowy realizacyjnej;
2) rysunek obiektów projektowanych;
3) dane konieczne do wytyczenia;
4) dane zrealizowane w trakcie tyczenia;
5) rezultaty pomiaru kontrolnego wytyczonych elementów obiektów;
6) adnotację o przyjęciu przez kierownika budowy wytyczonych elementów obiektów, z wyróżnieniem utrwalonych znaków osi głównych obiektów, reperów roboczych i głównych elementów konstrukcyjnych;
7) podpis osoby wykonującej tyczenie oraz podpis kierownika budowy.
2. Treść projektowaną przedstawia się na szkicu tyczenia w kolorze czerwonym.
3. Dane określające wyniki pomiaru kontrolnego wpisuje się na szkicu tyczenia kolorem czarnym w nawiasie.
4. Oryginał szkicu tyczenia dołączany jest do dziennika budowy, zaś jego kopia uwierzytelniona przez kierownika budowy pozostaje w dyspozycji wykonawcy.


ale czy można to na jednym szkicu przedstawić ?????????:-\


Wg. mnie może tu chodzić o zapis z G3.1 z 2007r
§ 23 Szkic tyczenia
1. Wyniki tyczenia dokumentuje się na szkicu tyczenia. Szkic tyczenia wykonuje się bez obowiązku zachowania skali i proporcji, w dwu kolorach, czarnym i czerwonym. Do jego sporządzenia można użyć kopii szkicu dokumentacyjnego.

maczeta

#21
Bocian !! czy możesz napisać co odpowiedziałeś na to pytanie

jaka jest różnica między szkicem dokumentacyjnym a tyczenia i czy można dla szkice przekazać kierownikowi bud na jednym szkicu

bo wiemy że

§ 56. 1. Wyniki geodezyjnego opracowania dokumentów, o których mowa w § 55, utrwala się w szkicu dokumentacyjnym, na którego treść składają się:
1) dane dotyczące osnowy realizacyjnej;
2) rysunek istniejących w terenie obiektów powierzchniowych mających znaczenie w procesie tyczenia;
3) rysunek istniejących w terenie obiektów podziemnego uzbrojenia mających znaczenie w procesie tyczenia;
4) dane niezbędne do wytyczenia projektowanych obiektów, w tym dane obliczone;
5) miary kontrolne;
6) współrzędne punktów głównych, punktów osiowych, punktów charakterystycznych obiektu, punktów przecięcia projektowanych elementów sieci uzbrojenia terenu z elementami istniejącej sieci, obliczone
w wyniku geodezyjnego opracowania projektu.
2. Treść projektowaną oraz obliczone miary kontrolne przedstawia się na szkicu dokumentacyjnym w kolorze czerwonym.


§ 59. 1. Wyniki tyczenia utrwala się na szkicu tyczenia zawierającym:
1) dane dotyczące osnowy realizacyjnej;
2) rysunek obiektów projektowanych;
3) dane konieczne do wytyczenia;
4) dane zrealizowane w trakcie tyczenia;
5) rezultaty pomiaru kontrolnego wytyczonych elementów obiektów;
6) adnotację o przyjęciu przez kierownika budowy wytyczonych elementów obiektów, z wyróżnieniem utrwalonych znaków osi głównych obiektów, reperów roboczych i głównych elementów konstrukcyjnych;
7) podpis osoby wykonującej tyczenie oraz podpis kierownika budowy.
2. Treść projektowaną przedstawia się na szkicu tyczenia w kolorze czerwonym.
3. Dane określające wyniki pomiaru kontrolnego wpisuje się na szkicu tyczenia kolorem czarnym w nawiasie.
4. Oryginał szkicu tyczenia dołączany jest do dziennika budowy, zaś jego kopia uwierzytelniona przez kierownika budowy pozostaje w dyspozycji wykonawcy.


ale czy można to na jednym szkicu przedstawić ?????????:-\

GeoMaP

a jak komisja ustosunkowała się do własnych materiałow (VADEMECUM, kserówki itp)?
co swojego mieliście na egzaminie, z czego korzystaliście?

Bocian!

Witam
Nie zacytuję Ci dokładnie, ponieważ pisałem w większości swoimi słowami na to pytanie podpierając się zleceniami z ASG-EUPOS i  rozporządzeniem o osnowach, nawiązałem do osnowy podstawowej fundamentalnej i bazowej, kto nadzoruje ASG-EUPOS i od kiedy działa i na czym polega ten system. o pomiarach RTK napisałem o zakładaniu osnów pomiarowych, pomiarach syt wys i że nie wszystko pomierzymy GPS-em np wysokości takich szczegółów jak studzienka kanalizacyjna czy wloty i wyloty ks i kd.
ze stresu dokładnie nie pamiętam co dokładnie pisałem ;)
GeoStatik Geodezyjna Obsługa Inwestycji
              Grzegorz Bocianowski

jerro

Ja mam pytanie  :)

co napisałeś na pytanie nr 3??  :)
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi." - A. Einstein

Bocian!

#17
Hej wszystkim:)
Dopiero teraz zdaje relację z egzaminu z 17.03.2014 ponieważ niedawno wróciłem z Warszawy :) Ogólnie pierwsze co to wielkie podziękowania dla ewmapy i ludzi którzy ją tworzą i dla ekipy z którą zdawałem:) świetna atmosfera:) Komisja po prostu KOZAK :)
Jeśli chodzi o test to standardowy ja nie spotkałem się tylko z jednym pytaniem " coś z departamentem nieruchomości czy cuś takiego" :) egzamin pisemny: ogólnie:
1. kto ustala jakie prace nie podlegają zgłoszeniu i kto o tym decyduje czy daną pracę zgłaszamy :)
2. wyjaśnić pojęcie"geodezyjne opracowanie projektu" i co zawiera szkic dokumentacyjny
3. Wyjaśnić co to jest ASG-EUPOS według nowych standardów, do jakich celów gospodarczych służy i co pomierzymy techniką kinematyczną RTK.
Moje ustne:
Generalizacja
z jaką dokładnością zakładamy osnowe pomiarową zarówno syt jak i wys.
jaka jest różnica między szkicem dokumentacyjnym a tyczenia i czy można dla szkice przekazać kierownikowi bud na jednym szkicu
dostałem rysunek na którym była jedna miara całościowa 12.00 m i dwie cząstkowe, które dały długość 10.50 m więc mamy różnicę 1.5m którą wyłapaliśmy podczas opracowania projektu i co robimy
Generalnie skończyło się pozytywnie z testu 57, pisemnego 16 i ustny zdany:)
teraz czas na czwóreczkę :)
jeśli macie jakieś pytania  a propo tego egzaminu to piszcie :)
pozdrawiam
sYsTEM połączył wiadomości: Wtorek 18 Marzec 2014, 11:13:14
Hej jeśli chodzi o testy to rozwiązywanie testów na ewmapie to dla mnie 80% sukcesu na teście, więc moim zdaniem warto je przyswoić :) a na ustnym stres mnie straszny zjadł, na pierwsze łatwe pytanie o generalizacji jąkałem się jak nie wiem, ale następne poszły już luzem:) ale stres ogromny, obrona inż przy tym to pikuś jak dla mnie ale wiadomo każdy przeżywa to inaczej:) dużo mi dała luźna rozmowa o wszystkim i niczym z ekipą z która zdawałem w trakcie czekania na wyniki z pisemnego :) i dzięki za to :)
GeoStatik Geodezyjna Obsługa Inwestycji
              Grzegorz Bocianowski

Jigs

#16
Cytat: wrobelxl w Poniedziałek 17 Marzec 2014, 21:42:00
Witam!
Zakres 4
Pytania pisemne (z głowy)
1. jakie dane niezbędne są do sporządzenia szkicu dokumentacyjnego, jakie cechy powinny mieć te materiały
2. jakie dodatkowe warunki powinna spełniać osnowa realizacyjna do obsługi drogi
3. jakie pomiary prowadzi geodeta podczas obsługi budowy i montażu, jak dokumentuje te prace.

ustne:
co w przypadku istotnego odstąpienia od projektu
czemu służy inwentaryzacja powykonawcza
poprawki trasowania przy tyczeniu ramowej osnowy do obsługi budynku.

komisja ciągnęła za uszy. odrobina spokoju wystarczy żeby zdać.
powodzenia jutro!!

Pytania całkiem , całkiem  ;D O0

odpowiedzi na szybko - zdający niech poprawią :D
1.
Rozp. w sprawie standardów par 55 + par 56
Cytat
§ 55.
1. Pomiary mające na celu geodezyjne wyznaczenie obiektów budowlanych w terenie oraz geodezyjną obsługę budowy i montażu obiektów budowlanych wykonuje się na podstawie wyników geodezyjnego opracowania:
1) projektu zagospodarowania działki lub terenu, o którym mowa w art. 34 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. — Prawo budowlane;
2) planu sytuacyjnego, o którym mowa w art. 29a ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. — Prawo budowlane.
2. Przy geodezyjnym opracowaniu projektu zagospodarowania działki lub terenu wykorzystuje się, o ile jest to niezbędne, inne dokumenty wchodzące w skład dokumentacji budowy.

§ 56.
1. Wyniki geodezyjnego opracowania dokumentów, o których mowa w § 55, utrwala się w szkicu dokumentacyjnym, na którego treść składają się:
1) dane dotyczące osnowy realizacyjnej;
2) rysunek istniejących w terenie obiektów powierzchniowych mających znaczenie w procesie tyczenia;
3) rysunek istniejących w terenie obiektów podziemnego uzbrojenia mających znaczenie w procesie tyczenia;
4) dane niezbędne do wytyczenia projektowanych obiektów, w tym dane obliczone;
5) miary kontrolne;
6) współrzędne punktów głównych, punktów osiowych, punktów charakterystycznych obiektu, punktów przecięcia projektowanych elementów sieci uzbrojenia terenu z elementami istniejącej sieci, obliczone w wyniku geodezyjnego opracowania projektu.

G3 par 21.3
Cytat
3. Dokumentem technicznym, według którego wykonuje się tyczenie, jest szkic dokumentacyjny, zawierający dane dotyczące osnowy realizacyjnej i wszystkie elementy niezbędne do wytyczenia projektu w terenie oraz lokalizację istniejących przewodów i urządzeń podziemnych. Szkic dokumentacyjny powinien zawierać takie elementy kontrolne, pozwalające na niezależne wytyczenie najważniejszych punktów głównych obiektu oraz określające odległości do sąsiednich I istniejących lub wznoszonych obiektów. Elementy tyczenia /miary/ mogą być naniesione na szkicu sytuacyjnym, wykonanym bez obowiązku zachowania skali lub też mogą one być zestawione w formie tabelarycznej. Szkice dokumentacyjne można sporządzić również automatycznie.

2.
standardy
Cytat
§ 52
2. Osnowę realizacyjną nawiązuje się do poziomej osnowy geodezyjnej oraz wysokościowej osnowy geodezyjnej i wyrównuje metodą najmniejszych kwadratów z obliczeniem błędów średnich położenia punktów.
3. Osnowa realizacyjna pod względem konstrukcyjnym może być:
1) siecią jednorzędową;
2) siecią dwurzędową zakładaną dla złożonych i dużych inwestycji realizowanych etapami.
4. W przypadku sieci dwurzędowej:
1) osnowę I rzędu nawiązuje się do poziomej osnowy geodezyjnej oraz wysokościowej osnowy geodezyjnej i pokrywa się nią cały obszar inwestycji;
2) osnowę II rzędu nawiązuje się do osnowy I rzędu i zakłada się ją w dostosowaniu do potrzeb określonego etapu inwestycji.

Ogólne specyfikacje techniczne GG-00-11-02 par 5.3.2
Cytat
5.3.2 Warunki dodatkowe Projekt osnowy realizacyjnej powinien dodatkowo spełniać warunki:
a) dla dróg: 
-punkty osnowy realizacyjnej powinny być zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie pasa drogowego, tak, aby umożliwiały prowadzenie obsługi geodezyjnej trasy drogowej i obiektów mostowych oraz nie były narażone na zniszczenie w trakcie budowy i prac rolniczych na gruntach sąsiednich,
- konstrukcja osnowy powinna odpowiadać kształtowi obiektu, 
- odległości pomiędzy punktami nie powinny być większe niż 300 m, 
- z każdego punktu powinna być zapewniona maksymalna widoczność na realizowany odcinek drogi,

3. ze względu na to że pyt nr 2 jest "szybkie" dano pytanie obszerne
Standardy par 60 + 61.2
Cytat
§ 60. Geodezyjną obsługę budowy i montażu obiektu budowlanego oraz pomiary przemieszczeń obiektów i ich podłoża, a także pomiary odkształceń obiektu, wykonuje się w przypadkach i na zasadach określonych przepisami wydanymi na podstawie art. 43 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. — Prawo budowlane.
§ 61.2. Uczestnicy procesu budowlanego mogą rozszerzyć zakres geodezyjnych pomiarów powykonawczych, w szczególności dotyczących pionowości elementów konstrukcyjnych i trzonów windowych oraz stanu wyjściowego obiektów wymagających w trakcie użytkowania okresowego badania przemieszczeń obiektu i podłoża i odkształceń obiektu.

Rozp. W sprawie rodzaju i zakresu... w budownictwie par 12 + 13
Cytat
§ 12. 1. Czynności geodezyjne w toku budowy obejmują:
1) geodezyjną obsługę budowy i montażu obiektu budowlanego,
2) pomiary przemieszczeń obiektu i jego podłoża oraz pomiary odkształceń obiektu,
3) geodezyjną inwentaryzację powykonawczą obiektów lub elementów obiektów, o których mowa w art. 43 ust. 3 ustawy — Prawo budowlane.
2. Czynności określone w ust. 1 pkt 1 i 2 wykonuje się, jeżeli są one przewidziane w projekcie budowlanym lub na wniosek uczestnika procesu budowlanego.
§ 13. Geodezyjna obsługa budowy i montażu obiektu budowlanego obejmuje tyczenie i pomiary kontrolne tych elementów obiektu, których dokładność usytuowania bez pomiarów geodezyjnych nie zapewni prawidłowego wykonania obiektu.
§ 14. W celu zapewnienia bezpieczeństwa budowy obiektu budowlanego oraz bezpieczeństwa jego utrzymywania wykonuje się czynności geodezyjne związane z geodezyjnym wyznaczeniem przemieszczeń obiektu i jego podłoża oraz pomiary odkształceń obiektu.
§ 15. 1. Wykonanie czynności geodezyjnych, o których mowa w § 12, wykonawca prac geodezyjnych potwierdza wpisem do dziennika budowy lub montażu.
2. Wykonawca prac geodezyjnych przekazuje kierownikowi budowy kopie szkiców tyczenia i kontroli położenia poszczególnych elementów obiektu budowlanego, zawierające dane geodezyjne umożliwiające wznowienie lub kontrolę wyznaczenia.
§ 16. W razie stwierdzenia rozbieżności między wynikami pomiarów a ustaleniami projektu budowlanego, fakt ten należy odnotować w dzienniku budowy lub dzienniku montażu oraz udokumentować szkicami.
Prawo Budowlane art. 43
Cytat
Art. 43. 1. Obiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę oraz obiekty, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20, podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po ich wybudowaniu — geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, obejmującej położenie ich na gruncie.
2. Właściwy organ może nałożyć obowiązek stosowania przepisu ust. 1 również w stosunku do obiektów budowlanych wymagających zgłoszenia.
3. Obiekty lub elementy obiektów budowlanych, ulegające zakryciu, wymagające inwentaryzacji, o której mowa w ust. 1, podlegają inwentaryzacji przed ich zakryciem.
4. Minister właściwy do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje i zakres opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie.
G3.1(2007) par 25
Cytat
§ 25 Etapy obsługi budowy i montażu
1. Geodezyjną obsługę budowy i montażu obiektu budowlanego, niezbędną do zapewnienia prawidłowej realizacji obiektu wykonuje się na wniosek inwestora lub innej zainteresowanej jednostki.
2. Obsługa geodezyjna może obejmować wszystkie zasadnicze etapy realizacji budowli, a mianowicie:
- roboty ziemne i przygotowawcze, z włączeniem wykonywania podsypki i układania chudego betonu,
- budowę fundamentów wraz z ustawieniem szalunków (deskowań) i tyczenia śrub kotwicznych (studzienek),
- budowę i montaż konstrukcji nośnej,
- ustawienie i montaż ciężkich maszyn,
- instalację urządzeń technicznych.
3. Przy geodezyjnej obsłudze budowy i montażu obiektu budowlanego należy uwzględnić przepisy prawa budowlanego, normy techniczne oraz resortowe przepisy techniczne.

do tego trzeba napisać o sporządzaniu szkiców dokumentacyjnych i tyczenia jako sposób dokumentowania prac
standardy lub G3
Rozp. w sprawie standardów par 55 + par 56 + par 59
Cytat
§ 55.
1. Pomiary mające na celu geodezyjne wyznaczenie obiektów budowlanych w terenie oraz geodezyjną obsługę budowy i montażu obiektów budowlanych wykonuje się na podstawie wyników geodezyjnego opracowania:
1) projektu zagospodarowania działki lub terenu, o którym mowa w art. 34 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. — Prawo budowlane;
2) planu sytuacyjnego, o którym mowa w art. 29a ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. — Prawo budowlane.
2. Przy geodezyjnym opracowaniu projektu zagospodarowania działki lub terenu wykorzystuje się, o ile jest to niezbędne, inne dokumenty wchodzące w skład dokumentacji budowy.

§ 56.
1. Wyniki geodezyjnego opracowania dokumentów, o których mowa w § 55, utrwala się w szkicu dokumentacyjnym, na którego treść składają się:
1) dane dotyczące osnowy realizacyjnej;
2) rysunek istniejących w terenie obiektów powierzchniowych mających znaczenie w procesie tyczenia;
3) rysunek istniejących w terenie obiektów podziemnego uzbrojenia mających znaczenie w procesie tyczenia;
4) dane niezbędne do wytyczenia projektowanych obiektów, w tym dane obliczone;
5) miary kontrolne;
6) współrzędne punktów głównych, punktów osiowych, punktów charakterystycznych obiektu, punktów przecięcia projektowanych elementów sieci uzbrojenia terenu z elementami istniejącej sieci, obliczone w wyniku geodezyjnego opracowania projektu.

§ 59. 1. Wyniki tyczenia utrwala się na szkicu tyczenia zawierającym:
1) dane dotyczące osnowy realizacyjnej;
2) rysunek obiektów projektowanych; wszy
3) dane konieczne do wytyczenia;
4) dane zrealizowane w trakcie tyczenia;
5)  rezultaty  pomiaru  kontrolnego  wytyczonych  elementów obiektów;
6)  adnotację  o  przyjęciu  przez  kierownika  budowy wytyczonych  elementów  obiektów,  z  wyróżnieniem  utrwalonych  znaków  osi  głównych  obiektów,  reperów  roboczych  i  głównych  elementów konstrukcyjnych;
7)  podpis  osoby  wykonującej  tyczenie  oraz  podpis kierownika budowy.
2.  Treść  projektowaną  przedstawia  się  na  szkicu tyczenia w kolorze czerwonym.
3.  Dane  określające  wyniki  pomiaru  kontrolnego wpisuje się na szkicu tyczenia kolorem czarnym w nawiasie.
4. Oryginał szkicu tyczenia dołączany jest do dziennika  budowy,  zaś  jego  kopia  uwierzytelniona  przez kierownika budowy pozostaje w dyspozycji wykonawcy.

G3 par 21.3
Cytat
3. Dokumentem technicznym, według którego wykonuje się tyczenie, jest szkic dokumentacyjny, zawierający dane dotyczące osnowy realizacyjnej i wszystkie elementy niezbędne do wytyczenia projektu w terenie oraz lokalizację istniejących przewodów i urządzeń podziemnych. Szkic dokumentacyjny powinien zawierać takie elementy kontrolne, pozwalające na niezależne wytyczenie najważniejszych punktów głównych obiektu oraz określające odległości do sąsiednich I istniejących lub wznoszonych obiektów. Elementy tyczenia /miary/ mogą być naniesione na szkicu sytuacyjnym, wykonanym bez obowiązku zachowania skali lub też mogą one być zestawione w formie tabelarycznej. Szkice dokumentacyjne można sporządzić również automatycznie.
4. Dokumentem technicznym wykonanego wytyczenia jest szkic tyczenia, na którym uwidacznia się wszystkie dane liczbowe uzyskiwane w toku prac życzeniowych wraz z miarami kontrolnymi oraz dane uzyskane z pomiaru istniejących urządzeń podziemnych. Szkic tyczenia sporządza się jako dokument wycinkowy jednego, określonego etapu wytyczenia. Szkic tyczenia może być sporządzony na kopii szkicu dokumentacyjnego

"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

trzodka

Moje pytania z ustnego zakres 2:
- różnica pomiędzy kartoteką budynków, a jednostką rejestrową gruntów
- dla jakich klas gruntów nie dostaniemy WZiZD
- jakie dokumenty załączamy do wniosku o podział
- wyjaśnić pojęcia: właściciel, posiadacz samoistny, posiadacz zależny

bieły

Cytat: wiedzmy23 w Poniedziałek 17 Marzec 2014, 18:32:11
jakie zmiany z I zakresem mogę wprowadzić do ewidencji gruntów
Odpowiedziałem, że generalnie geodeta z 1 może wprowadzić zmiany w zakresie użytków przy pomiarach syt- wys dla aktualizacji mapy, np. wydzielenie użytku budowlanego wokół budynku wzniesionego użytkach rolnych, taka sama zmiana przy pomiarach powykonawczych po wzniesieniu budynku, dodatkowo założenie arkusza danych ewidencyjnych budynku, na tym odpowiedź zakończyłem.
Zadający pytanie pytał jeszcze o to czy mógłbym zmienić użytek w wypadku lasu? odpowiedź brzmi "nie"