Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne

egzamin 16 maja 2013

Zaczęty przez Ciurbel, Piątek 17 Maj 2013, 07:29:36

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dora9

owszem, ogólnie w rozporządzeniu o egib jest jedno zdanie o budynkach, których nie ujawniamy ale komisja chciała konkretnych przykładów właśnie z g5. Jeśli chodzi o pytanie dotyczące aktu ugody, to brzmiało ono zgoła inaczej, a mianowicie - co zrobi organ, gdy geodeta sporządzi  organu akt ugody nie podpisany przez jedną stronę ( strona nie była obecna ).
Kolejne pytanie to kiedy nie wykonujemy wstępnego projektu podziału

michal83

Ok źle się wyraziłem służebność jest oczywiście ograniczonym prawem rzeczowym, co do służebności przesyłu tez nie mam wątpliwości.. ale nabycie przez zasiedzenie praw do lokalu to dla mnie nowość , bo będąc najemca, użytkownikiem wieczystym lub dzierżawcą nie jesteśmy użytkownikiem samoistnym, chyba ze wejdziemy gdzieś na dziko i przesiedzimy 30 lat w lokalu nie zauważeni to spoko :).

joannac

Cytat: michal83 w Sobota 25 Maj 2013, 12:50:21
Jeżeli chodzi o mapę do zasiedzenia to instrukcja G5.

GGK zamieścił taką mapę:
<a href="https://ewmapa.pl/dane/mapa-do-zasiedzenia.pdf" target="_blank">https://ewmapa.pl/dane/mapa-do-zasiedzenia.pdf</a>
w komunikatach swoich i wyjaśnieniach.
Nie wiem, czy to cos wnosi, ale sumiennie przejrzałam te wszystkie wyjaśnienia, więc chciałam sie pochwalić ;)

//edit by support
mapa zasiedzenie zlinkowana do pdfa na stronie

juli2000

#21
Tak na szybko wyszukano w google
[xquote]Przedmiotem zasiedzenia może być każda nieruchomość – a więc nieruchomość gruntowa, budynkowa, a także lokalowa – i to bez względu na to, kto jest właścicielem tych nieruchomości. Zarówno doktryna, jak orzecznictwo Sądu Najwyższego dopuszczają możliwość nabycia prawa własności wyodrębnionego lokalu, stanowiącego już nieruchomość w drodze zasiedzenia. Sąd Najwyższy dopuszcza nawet możliwość nabycia w drodze zasiedzenia odrębnej własności lokalu w wyniku faktycznego podziału większego lokalu stanowiącego już przedmiot odrębnej własności, na mniejsze, samodzielne lokale (por. uchw. SN z 15.3.1989 r., III CZP 14/89, OSN 1990, Nr 2-3, poz. 27). Stanowisko to jednak budzi wątpliwości z uwagi na formalny wymóg stwierdzenia przez starostę kwestii "samodzielności" lokalu (wymóg ten wynika z art. 2 ust. 3 ustawy z 24.6.1994 r. o własności lokali).

      W konsekwencji zgodnie z doktryną i orzecznictwem należy dojść do wniosku, że nie jest możliwe zasiedzenie jeszcze niewyodrębnionego lokalu mieszkalnego. Można zasiedzieć bądź nieruchomość gruntową, nieruchomość budynkową ( tj. cały budynek), bądź wyodrębniony lokal mieszkalny.

[/xquote]
Służebność jest ograniczonym prawem rzeczowym i można ją zasiedzieć w wypadku gdy polega nakorzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia. (art 292 Kodeksu cywilnego). Do służebności przesyłu stosuje się odpowiedznio przepisy o służebności gruntowej.
To moja wersja, jaka powstała przy opracowywaniu tego zagadnienia :P nie upieram się przy niej...

Natomiast wg klucza komisji w pytaniu chodziło o jeszcze inny przykład.
sYsTEM połączył wiadomości: Sobota 25 Maj 2013, 13:11:53
Cytat: sprezynka w Piątek 24 Maj 2013, 11:44:28
22 maja 2013 pytania na 2 brzmiały mniej więcej tak:

1. Podać def zasiedzenia, kto może wystąpić o zasiedzenie, kto decyduje o zasiedzeniu, wymień szczególne przypadki zasiedzenia, jakie dokumenty.
2. Według jakich przepisów prawa i w jaki sposób zapewniana jest aktualność operatu egib.
3. Kto i w jaki sposób sprawdza dokumentację z rozgraniczenia.

Ad. 3 - PODGiK, organ prowadzący postępowanie (wójt), WINGiK
Ad.2 - Pgik, Rozp egib
Ad.1 - szczególne przypadki zasiedzenia zaskoczyły wszystkich, chodziło np o pod drogi SP albo JST, spółdzielnie mieszk... Niestety nie pomyślałam żeby te tematy podciągnąć pod zasiedzenie

Może ktoś to rozwinie? Bo ja chyba nie wiem o co chodzi :o

michal83

#20
Jeżeli chodzi o mapę do zasiedzenia to instrukcja G5. A zasiedzieć może tylko posiadacz samoistny , tak więc nie wiem jak można zasiedzieć lokal ?i ograniczone prawa rzeczowe ?. Co do szczególnych przypadków to wydaje mi się że chodzi o zasiedzenie służebności przez posiadacza samoistnego polegającej na korzystaniu z trwałego urządzenia. Piszę z głowy
Proszę o odpowiedz jak można zasiedzieć lokal i ograniczone prawa rzeczowe skoro będąc najemcą lub dzierżawiąc jesteśmy posiadaczami zależnymi  , mi sie wydaje ze nie można ale nie wiem wszystkiego :)

angeo

Cytat: juli2000 w Wtorek 21 Maj 2013, 11:33:19
A co do zasad sporządzania map do zasiedzenia - czy wystarczy napisać, że wg przepisów rozporządzenia w sprawie standardów?
Wydaje mi się że tak.

juli2000

Jeśli przyjąć, że zasiedzieć można nieruchomość gruntową, budynkową i lokalową to szczególnymi przypadkami zasiedzenia będzie:
- zasiedzenie użytkowania wieczystego
- zasiedzenie udziału we współwłasności
- zasiedzenie niektórych ograniczonych praw rzaczowych taki jak służebność gruntowa i przesyłu.

A co do zasad sporządzania map do zasiedzenia - czy wystarczy napisać, że wg przepisów rozporządzenia w sprawie standardów?

angeo

Cytat: Azja w Sobota 18 Maj 2013, 09:29:31
pytanie 2 zakres 2 mniej więcej
Co to jest zasiedzenie, terminy, kto może wystąpić z wnioskiem o zasiedzenie, kto i jak przeprowadza postępowanie, przypadki szczególne zasiedzenie, wg jakich zasad wykonuje się mapy do zasiedzenia.
wydaje mi się ze oprócz KC i KPA trzeba tez było z nowego rozporządzania napisać, ja ta k zrobiłam i chyba było ok

A jakie są przypadki szczególne zasiedzenia?

juli2000

w pytaniu mowa o akcie ugody a nie o oświadczeniach stron do protokołu granicznego :P
wg mnie jeśli aktu nie podpisze któraś strona tzn, że nie doszło do ugody, warunkiem ważności ugody są podpisy wszystkich

Hary197

#15
art.3 pg i k pkt.3

art.12  pkt. 2 rozp. o rozgraniczeniu

odnośnie rozgraniczenia



wiedzmy23

a nie chodzi o to że w EGIB nie wymienia się budynków, które nie mają pozwolenia na budowę? art 78 rozprządzenia EGiB



Azja

ja uważam że jak ktoś nie podpisze aktu ugody to nie ma ugody i albo wójt wyda decyzje bo ma dowody a ludzie pójdą z tym do sądu albo wójt nie ma dowodów umarza postępowanie i przekazuje do sądu
a co do budynków to wydaje mi się że chodzi o budynki wymienione w G5...galowy nie dam bo akurat miałam wchodzić na ustne i byłam mega zestresowana ale chyba ta dziewczyna którą o to pytali coś wspomniała że komisja miała przed sobą G5 otwartą ja w każdym bądź razie gdybym byla o to spytana mówiłabym z G5

angeo

#12
A o to pytania ustne z zakresu 2

- wymienić budynki których nie ujawniamy w EGiB
- co robimy jeżeli aktu ugody nie podpisze jedna ze stron

Mam problem z tymi dwoma pytaniami.
Jeśli chodzi o akt ugody to nie wiem czy dobrze mysle ale jesli jedna strona nie podpisała to jest to równoznaczne z tym że nie zawarto ugody i jeśli nie ma dowodów to sprawa idzie do sądu?
sYsTEM połączył wiadomości: Sobota 18 Maj 2013, 16:11:41
A jeśli chodzi o budynki, to czy odp będzie że budynki w rozumieniu ustawy o statystyce publicznej?ale pewnie trzeba podac jakies szczególy...

Azja

pytanie 2 zakres 2 mniej więcej
Co to jest zasiedzenie, terminy, kto może wystąpić z wnioskiem o zasiedzenie, kto i jak przeprowadza postępowanie, przypadki szczególne zasiedzenie, wg jakich zasad wykonuje się mapy do zasiedzenia.
wydaje mi się ze oprócz KC i KPA trzeba tez było z nowego rozporządzania napisać, ja ta k zrobiłam i chyba było ok

peki

może jest ktoś kto pamięta bardziej treść pytania 2 z zakresu 2? może jest ktoś kto był na ustnym i się podzieli wrażeniami?