Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne

egzamin 16 grudnia 2015

Zaczęty przez zurek86, Piątek 30 Październik 2015, 20:20:11

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

ninia_2009

warto dodać, że burmistrz miasta chce zrealizować cel publiczny prawdopodobnie wynikający z art.6 pkt 9b.

zurek86Autor w?tku

pięć punktów by było napewno:P

Jigs

Odpowiedź na Pytanie nr 3 (opracowanie Marlenka) właściwe przepisy prawa:

3.Burmistrz miasta chce zrealizować cel publiczny, aby to zrobić musi wystąpić do starosty o wywłaszczenie nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym i użytku ekologicznym E-Ws. Podaj definicję tego użytku, definicję nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. Jakie czynności musi podjąć starosta, aby nieruchomość wywłaszczyć?

EGiB
Cytat
§ 67. Użytki gruntowe wykazywane w ewidencji dzielą się na następujące grupy:
4) użytki ekologiczne, oznaczone symbolem złożonym z litery "E" oraz symbolu odpowiedniego
użytku gruntowego określającego sposób zagospodarowania lub użytkowania terenu,
np. E-Ws,E-Wp, E-Ls, E-Lz, E-N, E-Ps, E-R,
E-Ws – użytek ekologiczny – wody powierzchniowe stojące

EGiB Załącznik 6
Cytat
Kontury użytków ekologicznych określa się w ewidencji na podstawie uchwały właściwej rady gminy, podjętej na podstawie przepisów o ochronie przyrody, z uwzględnieniem uwidocznionych w tej ewidencji konturów użytków gruntowych, które zostały ustalone na podstawie cech gruntów wynikających ze sposobu zagospodarowania lub użytkowania.
UGN Art. 113.
Cytat
4.Jeżeli nieruchomość nie ma założonej księgi wieczystej lub zbioru dokumentów, przy jej wywłaszczeniu przyjmuje się inne dokumenty stwierdzające prawa do nieruchomości oraz służące do jej oznaczenia dane z katastru nieruchomości.
5. W przypadku nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, przy jej wywłaszczeniu, przyjmuje się służące do jej oznaczenia dane z katastru nieruchomości.
6. Przez nieruchomość o nieuregulowanym stanie prawnym rozumie się nieruchomość, dla której ze względu na brak księgi wieczystej, zbioru dokumentów albo innych dokumentów nie można ustalić osób, którym przysługują do niej prawa rzeczowe.
UGN Art. 114.
Cytat
3.W przypadku nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym informację o zamiarze wywłaszczenia starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, podaje do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości oraz na stronach internetowych starostwa powiatowego, a także przez ogłoszenie w prasie o zasięgu ogólnopolskim. Jeżeli wywłaszczenie dotyczy części nieruchomości, ogłoszenie zawiera również informację o zamiarze wszczęcia postępowania w sprawie podziału tej nieruchomości.
4.Jeżeli w terminie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia, o którym mowa w ust. 3, nie zgłoszą się osoby, które wykażą, że przysługują im prawa rzeczowe do nieruchomości, można wszcząć postępowanie w sprawie podziału i postępowanie wywłaszczeniowe.
UGN Art. 115.
Cytat
3.Wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego następuje z dniem doręczenia z dniem określonym w ogłoszeniu o wszczęciu postępowania, wywieszonym w urzędzie starostwa powiatowego, po upływie terminu (art. 114.4) - dwumiesięcznego terminu.
UGN Art. 118a.
Cytat
1.Jeżeli w ww. terminie, nie zostały ustalone osoby, które wykażą, że przysługują im prawa rzeczowe do nieruchomości, starosta wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, wydaje decyzję o nabyciu własności nieruchomości przez jednostkę samorządu terytorialnego, wnioskującą o wywłaszczenie. Nabycie prawa własności następuje z dniem, w którym decyzja stała się ostateczna.
2. Decyzja podlega ogłoszeniu w sposób określony w art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego.
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

Ksieciuniu81

Cytat: zurek86 w Sobota 19 Grudzień 2015, 16:55:18
Wnioski są następujące próbuję dalej może na kwiecień   
Zurek86, szkoda czasu, lepiej od razu wysłać papiery i nie czekać, póki wiedza jeszcze świeża jest. Nie doszedł lewy sierpowy to trzeba poprawić prawym prostym. Powodzenia
Pwt27,17 "Przeklęty, kto przesuwa miedzę swego bliźniego"

zurek86Autor w?tku

#21
Już po egzaminie niestety nie udało się tym razem poległem na opisówce szablon odpowiedzi miałem tak jak powyżej podano natomiast brakło zaledwie 2 punktów do szczęścia testy miałem 51/60 bardzo dobrze. Przyczyna nie zaliczenia to niedouczenie się na opisówki. Bez urlopu ciężko ale dwa miesiące z małymi wyjątkami po 2-3 godzinki dziennie za mało trzeba poświęcić 3-4 miesięcy po pracy 1-3 godzin dziennie i myślę, że jest to do zdania bez problemu. Wnioski są następujące próbuję dalej może na kwiecień   
sYsTEM połączył wiadomości: 20 Grudzień 2015, 12:27
testy tematyka: kpa kc, oraz te które GUGIK umieścił na stronie z lekkimi zmianami w odpowiedziach, że na pamięć nie ma co się uczyć, trzeba szukać i sprawdzać.Natomiast jak ktoś przerobił dobrze powyższą tematykę myślę że bez problemu można było zdać.

sYsTEM połączył wiadomości: 20 Grudzień 2015, 12:28
część pytań z tego roku 2015 r. ale na forum są również pytania podane, że tylko przerobić i można próbować

jkbsrwk


Marlena

#19
art. 37 należy traktować jako przepis szczególny, przynajmniej ja tak to rozumiem.

A tak w ogóle to zapomniałam o najważniejszym podziękować Mariuszowi i innym administratorom (także Lupusowi ;), bez tego forum na pewno nie udałoby mi się zdać z tak dobrym wynikiem. Bardzo dziękuje i pozdrawiam
sYsTEM połączył wiadomości: Piątek 18 Grudzień 2015, 20:18:11
a i jeszcze jedno generalnie pisałam swoimi słowami, na koniec podając podstawę prawną.

jkbsrwk

#18
Cytat: Marlena w Czwartek 17 Grudzień 2015, 20:45:13

Prawomocne orzeczenia ustalające przebieg granic nieruchomości sąd przesyła z urzędu w terminie 30 dni do właściwych starostów, w celu ujawnienia w ewidencji gruntów i budynków. Starosta, niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania orzeczenia wprowadza zmianę.


Mam jakieś nie świeże PGiK?
Art. 23
5. Dokumenty, o których mowa w ust. 1–4, przekazuje się w terminie 14 dni od
dnia, w którym te dokumenty wywołują skutki prawne.

Edit: Teraz widzę- art. 37. Są tu pewne rozbieżności czy coś źle rozumiem?

Marlena

#17
Cytat: kuba12310 w Czwartek 17 Grudzień 2015, 11:30:32
Gratulacje!!!!! Szczególnie wynik z części opisowej wprawia w podziw!!!!  :o. Może koleżanka poda odpowiedz na te pytania :) I będziemy mieli 3 pytania opracowane idealnie pod klucz:)

Może poda ;), jutro napiszę w dzień odpowiedzi.
Pozdrawiam
sYsTEM połączył wiadomości: 18 Grudzień 2015, 09:00
Zakres 2 odpowiedzi - Generalnie przyjęłam zasadę, że odpowiadam tylko na pytania:
AD.1
Przypadki kiedy sąd rozstrzyga o rozgraniczeniu:
1.Strona niezadowolona z przebiegu granicy ustalonej w decyzji o rozgraniczeniu może żądać, w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji o rozgraniczeniu, przekazania sprawy do rozpatrzenia sądowi.
2.Jeżeli nie można ustalić przebiegu granicy w oparciu o dowody bądź zgodne oświadczenia stron i strony nie zawarły ugody, (wójt burmistrz, prezydent miasta) umarza postępowanie i przekazuje sprawę do rozpatrzenia sądowi.
Sąd rozpatruje sprawy o rozgraniczenie nieruchomości w trybie postępowania nieprocesowego.
3.Sąd, przed którym toczy się sprawa o własność lub o wydanie nieruchomości albo jej części, jest właściwy również do przeprowadzenia rozgraniczenia, jeżeli ustalenie przebiegu granic jest potrzebne do rozstrzygnięcia rozpatrywanej sprawy. Sąd w orzeczeniu zamieszcza również rozstrzygnięcie o rozgraniczeniu nieruchomości.
Wykonanie orzeczeń sądowych o rozgraniczeniu nieruchomości odbywa się z udziałem geodety.
Prawomocne orzeczenia ustalające przebieg granic nieruchomości sąd przesyła z urzędu w terminie 30 dni do właściwych starostów, w celu ujawnienia w ewidencji gruntów i budynków. Starosta, niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania orzeczenia wprowadza zmianę.

Zasady wg jakich sąd rozgranicza:
Jeżeli granice gruntów stały się sporne, a stanu prawnego nie można stwierdzić, ustala się granice według ostatniego spokojnego stanu posiadania. Gdyby również takiego stanu nie można było stwierdzić, a postępowanie rozgraniczeniowe nie doprowadziło do ugody między interesowanymi, sąd ustali granice z uwzględnieniem wszelkich okoliczności; może przy tym przyznać jednemu z właścicieli odpowiednią dopłatę pieniężną.

Rozliczenie kosztów, w postępowaniu przed sądem: Właściciele gruntów sąsiadujących obowiązani są do współdziałania przy rozgraniczeniu gruntów oraz przy utrzymywaniu stałych znaków granicznych; koszty rozgraniczenia oraz koszty urządzenia i utrzymywania stałych znaków granicznych ponoszą po połowie.

Domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To sdotyczy drzew i krzewów na granicy. Korzystający z wymienionych urządzeń obowiązani są ponosić wspólnie koszty ich utrzymania.
Podstawa prawna: Ustawa Prawo Geodezyjne i Kartograficzne, Ustawa Kodeks Cywilny, Ustawa Kodeks Postępowania Cywilnego
sYsTEM połączył wiadomości: 18 Grudzień 2015, 09:38
Ad. 2
§ 6. 1. Do opracowania mapy z projektem podziału nieruchomości, o której mowa w art. 97 ust. 1a pkt 8, przyjęcie granic nieruchomości podlegającej podziałowi następuje w wyniku badania:
  1)   księgi wieczystej nieruchomości podlegającej podziałowi oraz innych dokumentów określających stan prawny nieruchomości;
  2)   danych wykazanych w katastrze nieruchomości.
2. W przypadku stwierdzenia niezgodności danych, o których mowa w ust. 1 pkt 2, z danymi wykazanymi w dokumentach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, granice nieruchomości podlegającej podziałowi przyjmuje się na podstawie danych wykazanych w dokumentach, o których mowa w ust. 1 pkt 1.
3. W przypadku braku dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, granice nieruchomości podlegającej podziałowi przyjmuje się na podstawie danych, o których mowa w ust. 1 pkt 2.
4. W przypadku, o którym mowa w ust. 3, o czynnościach przyjęcia granic zawiadamia się właściciela bądź użytkownika wieczystego nieruchomości podlegającej podziałowi oraz właścicieli bądź użytkowników wieczystych nieruchomości sąsiadujących z nieruchomością podlegającą podziałowi, a w przypadku braku danych o tych osobach - osoby władające tymi nieruchomościami.
Z powyższych czynności sporządza się protokół przyjęcia granic, który stanowi załącznik do wniosku o podział. W przypadku określonym w pytaniu protokół będzie zawierał dodatkowo listę i podpisy osób obecnych przy czynnościach przyjęcia granic.

Zawiadomienie doręcza się stronom za zwrotnym poświadczeniem odbioru, nie później niż 7 dni przed wyznaczonym terminem. należy poinformować strony o skutkach niestawiennictwa. Nieusprawiedliwione niestawiennictwo stron nie wstrzymuje czynności geodety. W razie usprawiedliwionego niestawiennictwa strony, geodeta wstrzymuje czynności do czasu ustania przeszkody lub wyznaczenia pełnomocnika - nie dłużej jednak niż na okres jednego miesiąca.

Ze względu na fakt, iż wydzielana działka gruntu ma powierzchnię mniejszą niż 33 % działki pierwotnej należy przyjąć tylko te granice do których dochodzą projektowane odcinki granic.
Należy wyznaczyć minimum 5 punktów granicznych, zgodnie z zasadą, że znaki graniczne umieszcza się w odległości dobrej widoczności z punktu na punkt, w odstępach nie większych niż 200 m.

Podstawa prawna: Gospodarka nieruchomościami (delegacja ustawowa), Rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów, Rozporządzenie w sprawia rozgraniczania nieruchomości, Ustawa Prawo Geodezyjne i Kartograficzne

sYsTEM połączył wiadomości: 18 Grudzień 2015, 12:55
Ad. 3
Jeżeli nieruchomość nie ma założonej księgi wieczystej lub zbioru dokumentów, przy jej wywłaszczeniu przyjmuje się inne dokumenty stwierdzające prawa do nieruchomości oraz służące do jej oznaczenia dane z katastru nieruchomości.
5. W przypadku nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, przy jej wywłaszczeniu, przyjmuje się służące do jej oznaczenia dane z katastru nieruchomości.
6. Przez nieruchomość o nieuregulowanym stanie prawnym rozumie się nieruchomość, dla której ze względu na brak księgi wieczystej, zbioru dokumentów albo innych dokumentów nie można ustalić osób, którym przysługują do niej prawa rzeczowe.

1.W przypadku nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym informację o zamiarze wywłaszczenia starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, podaje do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości oraz na stronach internetowych starostwa powiatowego, a także przez ogłoszenie w prasie o zasięgu ogólnopolskim. Jeżeli wywłaszczenie dotyczy części nieruchomości, ogłoszenie zawiera również informację o zamiarze wszczęcia postępowania w sprawie podziału tej nieruchomości.
2.Jeżeli w terminie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia, o którym mowa w ust. 3, nie zgłoszą się osoby, które wykażą, że przysługują im prawa rzeczowe do nieruchomości, można wszcząć postępowanie w sprawie podziału i postępowanie wywłaszczeniowe.
3.Wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego następuje z dniem doręczenia z dniem określonym w ogłoszeniu o wszczęciu postępowania, wywieszonym w urzędzie starostwa powiatowego, po upływie dwumiesięcznego terminu.
4.Jeżeli w ww. terminie, nie zostały ustalone osoby, które wykażą, że przysługują im prawa rzeczowe do nieruchomości, starosta wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, wydaje decyzję o nabyciu własności nieruchomości przez jednostkę samorządu terytorialnego, wnioskującą o wywłaszczenie. Nabycie prawa własności następuje z dniem, w którym decyzja stała się ostateczna.
2. Decyzja podlega ogłoszeniu w sposób określony w art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego.

E-Ws użytek ekologiczny zagospodarowany jako wody powierzchniowe stojące
Definicja użytku ekologicznego:
Kontury użytków ekologicznych określa się w ewidencji na podstawie uchwały właściwej rady gminy, podjętej na podstawie przepisów o ochronie przyrody, z uwzględnieniem uwidocznionych w tej ewidencji konturów użytków gruntowych, które zostały ustalone na podstawie cech gruntów wynikających ze sposobu zagospodarowania lub użytkowania.

Podstawa prawna: Ustawa o gospodarce nieruchomościami, KPA, Rozporządzenie EGiB


sYsTEM połączył wiadomości: Piątek 18 Grudzień 2015, 12:55:55
A i jeszcze z ustnych, które miałam to definicja działki ewidencyjnej.

cnocno

Witam,
Bardzo proszę o zarys odpowiedzi na pytania z zakresu 1. Dziękuję z góry

geoAdam87

#15
Witam,
mi też udało się zdać na zakres 2, pytania opisowe przytoczyła już Marlena
testy większość się powtórzyło, parę nowych się pojawiło jednego nie udało mi się znaleźć: o tym co zawiera ewidencja IIP, dużo w nich było o pełnomocnictwach
na ustnym:
kiedy wykonujemy rozgraniczenie a kiedy wznowienie, pytania poboczne kto składa wniosek tu i tu, kiedy rozgraniczenie wykonywane jest z urzędu
co robimy jak jest akt ugody ale jedna strona go nie podpisała
jest teren mieszkaniowy objęty mdcp, który nie przewiduje podziałów, kiedy taki podział można jednak  zrobić

moje wyniki 51/16
sYsTEM połączył wiadomości: Czwartek 17 Grudzień 2015, 18:34:29
i oczywiście chciałbym podziękować twórcom forum i forumowiczom za nieoceniona pomoc O0

support

Jak do tej pory nie pojawiły się pytania z zakresu 1?
nadrabiam ...

  • Jakie dokumenty sporządza się przed wytyczeniem i po wytyczeniu budynku mieszkalnego jednorodzinnego.
  • Mapa do celów projektowych treść i jaki powinien być zakres i kto decyduje o zmianie zakresu opracowania.
  • Aktualizacja mapy zasadniczej warunki techniczne i prawne.
Jak toś pamiętał lepiej proszę o poprawienie
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


Ksieciuniu81

Cytat: Marlena w Czwartek 17 Grudzień 2015, 09:54:17
Punktacja z opisówki 21
Ustny, wchodziłam, jako 3, dwie osoby przede mną na zakres 1 zdały.
Moje ustne:
1. Terminy przy modernizacji.
2. Czy grunty nierolne i nieleśne można objąć scaleniem i podziałem.
3.Nieruchomość w sensie wieczystoksięgowym.

Gratulacje! Szacun za wynik. 21 pada niezwykle rzadko, dziwię się, że padły w ogóle jakieś pytania na ustnym ;)
Pwt27,17 "Przeklęty, kto przesuwa miedzę swego bliźniego"

jkbsrwk

Dołączam do prośby kolegi:D Proszę o podanie art/par wykorzystanych do odpowiedzi :)

kuba12310

Gratulacje!!!!! Szczególnie wynik z części opisowej wprawia w podziw!!!!  :o. Może koleżanka poda odpowiedz na te pytania :) I będziemy mieli 3 pytania opracowane idealnie pod klucz:)