Aktualności:

tyle zostało zrobione
75%

Menu główne

egzamin 15 lutego 2013

Zaczęty przez support, Piątek 15 Luty 2013, 20:39:47

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

kkraq

Witam
Jeżeli chodzi o drugą część pytania z zakresu 2: "Jakie są możliwe sposoby postępowania jeżeli w ewidencji gruntów stwierdzimy błąd w ustaleniu tej granicy."
1 sposób: Wniosek właściciela działki o rozgraniczenie ( nie bez powodu napisano " prywatnego właściciela")
2 sposób:
Myślę że kluczem może być tutaj paragraf 47.3 Rozp. w sprawie EGiB.
Wcześniej coś wspominano o decyzji Starosty. "... starosta przeprowadza postępowanie administracyjne lub stosuje art.22 ust 3 PGiK (osoby zgłaszające zmiany zobowiązane są dostarczyć odpowiednie dokumenty."

3 sposób ( praktyczne spostrzeżenia) - zależy o jaki błąd chodzi pytającemu. Bo często błąd w EGiB ( czyli na mapie) nie wynika z błędów w szkicach katastralnych i w operatach archiwalnych, tylko z błędów na mapie. Możliwym sposobem poprawy ewidencji byłaby także aktualizacja operatu w trybie paragrafów 45.2 i 35.1 lub wykonanie wznowienia/wyznaczenia znaków granicznych i poprawieniu EGiB, bo np. na szkicach archiwalnych jest dobrze.

Jednak jeżeli dokumenty wspomniane powyżej obarczone są błędem, czyli " nie są wiarygodne" ( par. 37 EGiB) to przeprowadza się w celu poprawienia EGiB geodezyjny pomiar terenowy lub fotogrametryczny poprzedzony ustaleniem przebiegu granic.

Czy ktoś może się ustosunkować do moich proposzycji.



supportAutor w?tku

Niestety tyle udało się wyciągnąć od zdających, wiesz że gdyby była możliwość to zamieścił bym pełną treść.
Czasem grupa jest lepsza lub gorsza pod względem dzielenia się pytaniami.

Mało geodetów wie o istnieniu forum  ::)
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


ZIGI2012

Witam serdecznie, czy można by było otrzymać bardziej szczegółowe informacje na temat pytań na zakres nr 4

wiedzmy23

Czyli wychodzi na to, że jeśli Pan M. jest w komisji odpowiadamy, ze rozgraniczenie tylko na wniosek strony. A co robimy jak Pana M. w komisji nie ma? :)

Jak

Może tu chodzić o sytuację taką, że jeżeli błąd jest w egib to poprawiamy ją sporządzając dokumentację geodezyjną, a starosta na podstawie tej dokumentacji z urzędu wprowadza zmiany poprzez wydanie decyzji administracyjnej o dokonaniu zmiany w egib.

wiedzmy23

Byłam na kusie organizowanym przez SGP w grudniu 2012. Mam notatki z zajęć z panem Marzec ( Marcem?)  i znalazłam w nich coś takiego na temat nabywania nieruchomości na rzecz samorządów:
"granice przyjmuje się według ewidencji gruntów, jeśli stwierdzimy błąd można go poprawić:
- jeśli "klient" o to wystąpi -rozgraniczenie
- jeśli nie ma wniosku - decyzja administracyjna starosty"
Pisałam szybko dlatego brzmi to tak jak brzmi.
W każdym razie ja jeszcze tej decyzji administracyjnej starosty nie rozgryzłam :/ Może ktoś wie więcej?


arcadio

Zdaje się, że zarys do odpowiedzi dobry ale tym razem klucz do odpowiedzi inny. Cóż-tez tak miałem na egzaminie w listopadzie-teraz czekam na termin drugi... Ehh... Geodezja piękną nauką jest!
"Trafić w pytania- łatwiej jak się po prostu dużo umie."
Lupus

juli2000

#35
Przeglądając pytania opisowe właśnie trafiłam na pytanie pierwsze z zakresu 2, które miała fhudeal. To pytanie było 08.04.2011 r. i wg zarysu odpowiedzi napisałaś wszystko - czyli jak dla mnie za 7 pkt! W zarysie jest mowa o rozgraniczeniu z urzędu...
[xquote]Zakres drugi
4. Gmina chce kupić nieruchomość od prywatnego właściciela. Według jakich zasad należy przyjąć granice tej nieruchomości. Jakie są możliwe sposoby postępowania jeżeli w ewidencji gruntów stwierdzimy błąd w ustaleniu tej granicy.
Zarys odpowiedzi:
- Granice nieruchomości nabywanych na własność jednostek samorządu terytorialnego przyjmuje się wg istniejącego stanu prawnego a jeśli stanu takiego nie można stwierdzić, wg. stanu ujawnionego w ewidencji gruntów. W razie sporu co do przebiegu linii granicznych, nie wstrzymuje się czynności związanych z nabyciem nieruchomości, co nie wyłącza roszczeń pomiędzy właścicielami nieruchomości, których granice zostały ustalone w sposób wyżej podany.
- Jeśli w ewidencji gruntów stwierdzimy błąd to powinniśmy poprawić zapisy w ewidencji zgodnie z przepisami o prowadzeniu ewidencji gruntów.
- Na wniosek strony można dokonać rozgraniczenia tej nieruchomości. Jeśli ważny interes społeczny za tym przemawia a brak jest wniosku strony można dokonać rozgraniczenia z urzędu.
Podstawa prawna:
1) Art. 26 ustawy 1997 r o gospodarce nieruchomościami
2) Rozporządzenie MRR i B 2001 r w sprawie ewidencji gruntów i budynków
3) Ustawa prawo geodezyjne i kartograficzne
4) Rozporządzenie MSW i A oraz R i GŻ z 1998r w sprawie rozgraniczania nieruchomości.[/xquote]

Jak

#34
Art 30 ust 2 pr g i k może mieć zastosowanie, ponieważ jeśli gmina chce kupić nieruchomość to może uznać przeprowadzenie rozgraniczenia jako potrzebę gospodarki narodowej lub interes społeczny i wszcząć postępowanie z urzędu.
W pytaniu jest o błąd w ewid gruntów, wiec dodałbym możliwość ustalenia przebiegu granic w trybie rozporz. w sprawie egib art.37-38 jako poprawienie błędu w ewidencji.

//edit by support
bardzo proszę pisać po polsku z ogonkami - edytuj swój post


Goście nie mogą oglądać obrazków w postach, prosimy Zarejestrować się lub Zalogować


wiedzmy23

Może błąd jest związany z art. 26 ust. 2 gospodarki nieruchomościami;
2. W razie sporu co do przebiegu linii granicznych, o których mowa w ust. 1, nie wstrzymuje się czynności związanych z nabyciem nieruchomości, co nie wyłącza roszczeń pomiędzy właścicielami nieruchomości, których granice zostały ustalone w sposób, o którym mowa w ust. 1.

Może nie uznano odpowiedzi o rozgraniczeniu z urzędu bo w tym artykule jest dokładnie powiedziane, że spór jest między właścicielami.


FHUDEAL

#32
W rzeczy samej.

Na pytanie 1 odpowiedziałam coś w stylu:
Granice nieruchomości nabywanych na własność jst przyjmuje sie wg istniejącego stanu prawnego a jeżeli stanu takiego stwierdzić nei można, wg stanu ujawnionego w ew.gruntów. W razie sporu co do przebiegu linii granicznych nie wstrzymuje się czynności związanych z nabyciem nier., co nie wyłącza roszczeń pomiędzy właścicielami nieruchomości , których granice zostały ustalone w sposób wyżej podany - art. 26 ustawy o gosp.nier.
Jeśli w egib stwierdzimy błąd to powinniśmy poprawić zapisy w ew. zgodnie z przepisami o prowadzeniu ew.gruntów.
Na wniosek strony można przeprowadzić rozgraniczenie nier. Jeśli ważny interes społeczny za tym przemawia, a brak jest wniosku strony można dokonać rozgraniczenia z urzędu.-art. 30 pr gik wg Komisji - ŹLE!!!
Rozp. MRRiB w spr. egib
Ustawa pgik
Rozp. MSWiA oraz RiGŻ w spr. rozgr.nier.

Skłąd komisji:
Przewodniczący - Cegielski
Cieciura
Grodzicki
Zaremba
Marzec

chudy_2000

Patrząc na zdjęcie z egzaminu, widzę że w komisji był Pan Marzec

Jak

#30
FHUDEAL a pamiętasz może skład tejże komisji?
sYsTEM połączył wiadomości: Sobota 23 Luty 2013, 09:49:51
Może do odpowiedzi na pytanie pierwsze należałoby dodać:
Jesli w ewidencji stwierdzimy błąd w ustaleniu granicy to powinnismy poprawic zapisy w ewidencji zgodnie z przepisami o prowadzeniu ewidencji gruntów czyli rozp w sprawie egib. W mysl par 37 jezeli dane nie są wiarygodne to wykonujemy ustalenia przebiegu granic w trybie ww rozporzadzenia.

supportAutor w?tku

Na pytanie drugie z zakresu 2 zgodnie z kluczem który obowiązywał 16 września 2011:

CytatW przypadku przeprowadzenia modernizacji ewidencji gruntów i budynków decyzję o ustaleniu linii brzegu wydaje z urzędu, właściwy starosta realizujący zadanie z zakresu administracji rządowej.
Podstawę ustalenia linii brzegu stanowi projekt rozgraniczenia gruntów pokrytych wodami od gruntów przyległych, który zawiera:
1) opis uwzględniający przyjęty sposób ustalenia projektowanej linii brzegu, ustalenie stanu prawnego nieruchomości objętych projektem z oznaczeniem właścicieli wraz ze wskazaniem ich siedziby i adresu oraz stan stosunków wodnych na gruntach przylegających do projektowanej linii brzegu,
2) zaktualizowaną kopię mapy zasadniczej w skali 1:5000 albo 1:2000, z wykazaniem:
a) punktów stałych osnowy poziomej nawiązanych do sieci państwowej,
b) granicy stałego porostu traw,
c) krawędzi brzegów, przymulisk, odsypisk i wysp,
d) proponowanej linii brzegu.
Jeżeli krawędź brzegu jest wyraźna, linia brzegu biegnie tą krawędzią.
Jeżeli krawędź brzegu nie jest wyraźna, linia brzegu biegnie granicą stałego porostu traw,
Jeżeli granica stałego porostu traw leży powyżej średniego stanu wody z okresu co najmniej ostatnich 10 lat. – linią brzegu jest linia przecięcia się zwierciadła wody przy tym stanie z gruntem przyległym.
Jeżeli brzegi wód są uregulowane, linia brzegu biegnie linią łączącą zewnętrzne krawędzie budowli regulacyjnych, a przy plantacjach wikliny na gruntach uzyskanych w wyniku regulacji - granicą plantacji od strony lądu.
Podstawa prawna Ustawa Prawo wodne z dnia 24 października 1974 r (t.j. Dz. U. z 2005r nr 239 poz. 2019 – art. 15, i 15b)

Nie zastanawiałaś się nad złożeniem odwołania - od momentu dostarczenia decyzji masz 14 dni.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


FHUDEAL

#28
Cytat: Dziku w Niedziela 17 Luty 2013, 22:56:56
Z tego co pewnie zauważyłeś nikt z 2 zakresu nie dotarł do "ścisłego finału". Z mojej rozmowy z jedną dziewczyną, która zdawała 2 zakres ( chyba 13/21 na pisemnym) wynikało, że też pytania się nie powtórzyły - same nowości. Z zachowania wynikało, że była baaardzo zła - drugie albo trzecie podejście do egzaminu i zonk. Bya zobaczyć swoją pracę ale nic się nie udało zrobić.

Witam,
widzę, że mowa o mnie...
Postaram się w skrócie opisać jak to wyglądało.

Z zakresu 2 były pytania wg mnie do ogarnięcia. Gorzej z komisją, która miała swoją wizję odpowiedzi...

Pytanie 1:
Gmina kupuje nieruchomość od prywatnego właściciela. Podać zasady przyjęcia granic tej nier., a jeżeli w egib stwierdzimy błąd w ustaleniu tej granicy to jakie są możliwe sposoby postępowania.
Pytanie 2:
Jak ustala się linię brzegu podczas modernizacji egib dla wód nie będących drogami wodnymi.
Pytanie 3:
Opisać jak przeprowadza się podział nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym i w jakich przypadkach.

Co uznała komisja:
Pyt.1-podałam art. 30 prgik "jeżeli brak jest wniosku strony, a ważny interes społeczny za tym przemawia-można dokonać rozgraniczenia z urzędu" - komisja uznała to za błąd i z 7 pkt dostałam 6 pkt za pytanie.
Pyt.2 - art.15 prawo wodne. Błędem było to, że nie wymieniłam co zawiera projekt rozgraniczenia wód. Z 7 pkt dostałam -UWAGA: 3pkt!!!
Pyt.3- nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. Opisałam wg ustawy o gosp. nier. i dodałam, że dokonujemy ich np. na cele publiczne. Błąd wg komisji - nie wymieniłam spec ustawy. Z 7 pkt - dostałam 4 pkt.

I po egzaminie. Łącznie 13 pkt.
Podchodziłam do egzaminu drugi raz i po raz kolejny miałam 13 punktów. Przypadek? Pech? ... Uważam, że na pewno nie brak wiedzy...
Moje odczucia są takie nie inne...

Powodzenia!