Aktualności:

tyle zostało zrobione
75%

Menu główne

egzamin 12 grudnia 2013

Zaczęty przez Brook, Czwartek 12 Grudzień 2013, 12:41:46

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

bodzio_Kr

A odnośnie dzisiejszego postępowania info jakie posiadam to pozytywnie zdało 10 osób O0 .
Na zakres 1 zdawały 3 osoby a na zakres 2 12 osób.
Nie wiem dokładnie ale chyba z zakresu drugiego na ustnym odpadły cztery osoby i z pierwszego jedna.
Gratulacje wszystkim

Vilku

Cytat: geoserwis w Czwartek 12 Grudzień 2013, 20:51:30
Kolego Vilku a co chcesz zgłosić do ośrodka, wytyczenie ??
Trzeba odpowiedzieć na postawione pytanie, które brzmi...
Gdzie udokumentowane są czynności geodety.... i jakie dokumenty (...)

Czynności geodezyjne to nie tylko tyczenie przecież..

Może pytanie na egzaminie było bardziej sprecyzowane i zawężało odpowiedź...

bodzio_Kr

To pytanie pojawiało się już kilkakrotnie w tym roku min .: 16.05.2013 oraz 22.05.2013 .
Szczególnymi przypadkami będą właśnie zasiedzenie niektórych ogranioczonych praw rzeczowych ( służebność przesyłu, gruntowa). Podobno chodziło też o drogi na Skarb Państwa i Jedn. Samorządu Teryt.- ale to już przecież podchodzi pod wywłaszczenie wg mnie.....??????

geodeta85

Cytat: dryft w Czwartek 12 Grudzień 2013, 20:48:02
hej!!!
a możecie powiedzieć jakie są szczególne przypadki zasiedzenia? bo jedyne co przychodzi mi do głowy to zasiedzenie służebności...

też mnie to zastanawia i jedyne co przychodzi mi do głowy to właśnie służebność drogowa oraz to że nie można zasiedzieć służebności osobistej (Art. 304 KC), za Wikipedią można tylko przytoczyć jako szczególny przypadek:

CytatUstawodawca polski wprowadził specjalny przepis chroniący małoletniego właściciela nieruchomości – zasiedzenie przeciwko niemu może się skończyć dopiero z upływem dwóch lat od uzyskania przez niego pełnoletności (art. 173 Kodeksu cywilnego). Jest to przepis szczególny wobec ogólnych przepisów o przedawnieniu roszczeń, stosowanych odpowiednio na mocy art. 175 k.c

geoserwis

Kolego Vilku a co chcesz zgłosić do ośrodka, wytyczenie ??

dryft

hej!!!
a możecie powiedzieć jakie są szczególne przypadki zasiedzenia? bo jedyne co przychodzi mi do głowy to zasiedzenie służebności...

Vilku

#4
Ja bym tak odpowiedział, może ktoś coś doda..

Pytanie 1
Gdzie udokumentowane są czynności geodety i jakie dokumenty dołącza się w trakcie budowy
.

CytatUstawa Prawo geodezyjne i kartograficzne
Art. 12.
Wykonawca prac geodezyjnych i kartograficznych jest obowiązany zgłosić do organów, o których mowa w art. 40 ust. 3, prace przed przystąpieniem do ich wykonania, a po wykonaniu prac przekazać powstałe materiały lub informacje o tych materiałach do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

ROZPORZĄDZENIE MRRIB z dnia 16 lipca 2001 r. w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych, ewidencjonowania systemów i przechowywania kopii zabezpieczających bazy danych, a także ogólnych warunków umów o udostępnianie tych baz.
§ 4. 1. Zgłoszenie sporządzane jest przez wykonawcę w dwóch egzemplarzach, z których jeden, po wypełnieniu potwierdzeniu przez ośrodek, zwracany jest wykonawcy, a drugi przechowywany jest przez ośrodek.
2. Zgłoszenie może być przekazywane na komputerowym nośniku informacji lub droga teletransmisji, po zapewnieniu wzajemnego potwierdzania przekazanych danych i informacji oraz utworzenia potwierdzonego przez ośrodek dokumentu zgłoszenia.
3. Zgłoszenie w części wypełnianej przez wykonawcę zawiera: informacje o wykonawcy, opis przedmiotu, miejsca i obszaru wykonywanej pracy oraz termin zakończenia pracy, a w części wypełnianej przez ośrodek: potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia oraz informacje o innych pracach realizowanych na obszarze zgłaszanej pracy.

Rozporządzenie MGPiB z 21.02.1995 w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie
§11. Wykonawca prac geodezyjnych stwierdza wykonanie czynności, o których mowa w §10, przez dokonanie odpowiedniego wpisu w dzienniku budowy.
§15.1 Wykonanie czynności geodezyjnych o których mowa w §12, wykonawca prac potwierdza wpisem do dziennika budowy lub montażu.
2. Wykonawca prac geodezyjnych przekazuje kierownikowi budowy kopie szkiców tyczenia i kopie szkiców tyczenia i kontroli poszczególnych elementów obiektu budowlanego, zawierające dane geodezyjne umożliwiające wznowienie lub kontrolę wyznaczenia.
§16. W razie stwierdzenia rozbieżności między wynikami pomiarów, a ustaleniami projektu budowlanego, fakt ten należy odnotować w dzienniku budowy lub dzienniku montażu oraz udokumentować szkicami.
§19. Operat dokumentacji geodezyjnej powinien zawierać (...)
§20. Dokumentacja geodezyjno-kartograficzna, sporządzona w wyniku geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej,  powinna zawierać dane umożliwiające wniesienie zmian na mapę zasadniczą, do ewidencji gruntów i budynków oraz do ewidencji sieci uzbrojenia terenu.
§21. Wykonawca prac geodezyjnych przekazuje:
1) do ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej , oryginał dokumentacji o którym mowa w §20, w formie i zakresie przewidzianym odrębnymi przepisami,
2) kierownikowi budowy kopię mapy powstałej w wyniku geodezyjnej inwentaryzacji  powykonawczej.

Pytanie 2
Nr porządkowe nieruchomości, kto ustala, prowadzi itd.

CytatArt. 47a. (Prawo geodezyjne i kartograficzne)
1. Do zadań gminy należy:
1) ustalanie numerów porządkowych oraz zakładanie i prowadzenie ewidencji miejscowości, ulic i adresów;
4. Ewidencja miejscowości, ulic i adresów zawiera (...)
5) dane adresowe określające:
a) numery porządkowe budynków mieszkalnych oraz innych budynków przeznaczonych do stałego lub czasowego przebywania ludzi, w tym w szczególności budynków: biurowych, ogólnodostępnych wykorzystywanych na cele kultury i kultury fizycznej, o charakterze edukacyjnym, szpitali i opieki medycznej oraz przeznaczonych do działalności gospodarczej, wybudowanych, w trakcie budowy i prognozowanych do wybudowania,
b) kody pocztowe,
c) położenie budynków, o których mowa w lit. a, w państwowym systemie odniesień przestrzennych.
5. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) ustala numery porządkowe, o których mowa w ust. 4 pkt 5 lit. a, z urzędu lub na wniosek zainteresowanych i zawiadamia o tych ustaleniach właścicieli nieruchomości lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które tymi nieruchomościami władają.
6. Wniosek, o którym mowa w ust. 5, zawiera:
1) imię i nazwisko lub nazwę wnioskodawcy oraz jego adres;
2) określenie przedmiotu wniosku;
3) informacje o położeniu budynku, którego dotyczy wniosek, według danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków.
7. Numery porządkowe dotyczące budynków wybudowanych lub prognozowanych na nieruchomościach przyległych do ulicy położonej na granicy gminy lub przy-ległej do tej granicy ustalają, w drodze porozumienia, właściwi miejscowo wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast).
8. W przypadku braku porozumienia, o którym mowa w ust. 7, numery porządkowe ustala, w drodze zarządzenia, wojewoda.
9. Numery porządkowe nowo budowanych budynków, niewykazanych w ewidencji, o której mowa w ust. 4, ustala się przed rozpoczęciem ich użytkowania.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ADMINISTRACJI I CYFRYZACJI z dnia 9 stycznia 2012 r. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów
5. 1. Numery porządkowe, o których mowa w art. 47a ust. 4 pkt 5 lit. a ustawy, zwane dalej ,,numerami porządkowymi", ustala się w procesie zakładania ewidencji, a w uzasadnionych przypadkach także w procesach jej aktualizacji, uzupełnienia lub zmiany, wykorzystując do tego celu:
1) ewidencję numeracji porządkowej nieruchomości;
2) ewidencję gruntów i budynków;
3) BDOT500;
4) BDOT10k;
5) miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku braku takich planów – decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy;
6) ortofotomapę cyfrową.
Punkty 2-11 rozporządzenia określają zasady nadawania numerów porządkowych

Podstawa prawna
Ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne Art. 47a punkty 1-9
Rozporządzenie MAIC z 9.01.2012 w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów Par 5.1 (5.2-5.11 w zależności jaka była dosłowna forma pytania)

Nad pytaniem 3 trzeba się mocniej zastanowić, pobieżnie przeglądając rozp o bazach nie rzuciło mi się w oczy nic o edycji wydruków  :-\

//proszę podziel wątek i załóż nowe dwa wątki w propozycjach na pytania opisowe, będzie łatwiej wyszukiwać i dodawać swoje propozycje Brook

olidive

Pytania na zakres 2 były trochę bardziej rozbudowane:

1. Podaj minimum 3 różnice pomiędzy opłatą adiacencką w podziałach nieruchomości i scaleniu i podziałach.
2. Zasiedzenie. Co to jest. Podać terminy. Przypadki szczególne oraz kto może wnosić, kto rozstrzyga.
3. Rozgraniczenie nieruchomości przez sąd. Kiedy się przeprowadza, jak się przeprowadza i jakimi kryteriami kieruje się sąd przeprowadzając rozgraniczenie.

Bardziej coś w tym stylu.

bodzio_Kr

hmm pytania na 2 wymarzone:) oby w następnym tygodniu były podobne..., ciekawe jakim wynikiem skończy się postępowanie.....

BrookAutor w?tku

Skład komisji:
p. Cegielski - przewodniczący, p. Gąsiorowski, p. Rus, p. Kozłowski, p. Betka

Do egzaminu przystąpiło 15 osób (1 nie dojechała).
Testy zdali wszyscy (były osoby zwolnione). Testy standardowe, dużo pytań z KC i KPC.

Pytania na zakres 1 (nie dosłownie):
1. Gdzie udokumentowane są czynności geodety i jakie dokumenty dołącza się w trakcie budowy.
2. Nr porządkowe nieruchomości, kto ustala, prowadzi itd.
3. W jaki sposób edytuje się mapę zasadniczą i w jaki sposób edytuje się wydruk mapy zasadniczej.

Pytania na zakres 2 (nie dosłownie):
1. Porównanie opłat adiacenckich przy podziale i scaleniu i podziale.
2. Zasiedzenie - wszystko o nim - terminy, przypadki szczególne, kto orzeka, w jaki sposób sporządza się mapy do zasiedzenia.
3. Rozgraniczenie nieruchomości - kiedy rozstrzyga sąd.
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka