Aktualności:

tyle zostało zrobione
75%

Menu główne

egzamin 12 czerwca 2013

Zaczęty przez peki, Środa 05 Czerwiec 2013, 13:48:16

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

pekiAutor w?tku

byłam również na egzaminie na zakres 2 tego dnia i zdałam :D
niestety po powrocie o 3 rano i 3 godzinach snu trzeba było iść do pracy i jak wróciłam to padłam więc piszę dopiero teraz

przewodniczącym był Pan Gabryszewski - ja z komisji tylko tego Pana pamiętałam
komisja bardzo pozytywna :)

pytania koleżanka podała bardzo dokładnie zarówno i te testowe i opisowe nic dodać nic ująć

na zakres 2 w 60 minut na te pytania spokojnie można było się wyrobić

na pytanie o scaleniu pisałam z rozporządzenia o scalaniu i podziale  i z ustawy o gospodarce nieruchomościami

na pytanie o księgi wieczyste pisałam z rozporządzenia o prowadzeniu ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów a jako podstawę prawną podałam jeszcze ustawę o księgach wieczystych i hipotece, ustawę prawo geodezyjne i kartograficzne, rozporządzenie w sprawie EGIB

no i ostatnie to inwencja twórcza wiem że kiedyś pojawił się zarys odpowiedzi na to pytanie od GUGIKU chodziło głównie żeby napisać że podział jest ocenianiu względem przepisów dotyczących celu wskazanego we wniosku o podział i co za tym idzie możliwości zagospodarowania wydzielanych działek na ten cel

na ustanych miałam 3 pytania:
1. podział działki rolnej zabudowanej budynkiem mieszkalnym. jak to zrobić. Art 95.
2. czym się różni służebność gruntowa od osobistej, gdzie ją wpisujemy (KW dział I Sp nieruchomość władnąca i dział III nieruchomość obciążona i służebność osobista) kluczowe było żeby powiedzieć że służebność gruntowa jest ustanowiona dla nieruchomości i przysługuje każdemu właścicielowi danej nieruchomości z kolei służebność osobista jest ustanawiana na konkretną osobę i nie jest zbywalna
3. wymieć działy ksiąg wieczystych, jak się nazywają, co się w nich wpisuje i na jakiej podstawie

mam nadzieję że komuś te informacje się przydadzą bo mi z forum bardzo dużo informacji się przydało :D

Brook

mój kumpel na odwagę 2 piwka walnął i zdał  O0
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

Jigs

Cytat: djaworek w Czwartek 13 Czerwiec 2013, 13:57:05
Jigs. Tryskasz wiedzą. Powinno być dobrze. Oczywiście jeśli zrozumiesz wszystkie pytania i się nie zestresujesz, bo u mnie tego zabrakło. Powodzenia
właśnie tego się obawiam - stras i nerwy robią swoje - na pisemnym jakoś się jeszcze uspokoje a na ustnym może być krucho :o jak juz kiedys pisałem 100 ml albo 2x po 100 ml na odwagę przed ustnym i pójdzie  ;) :2funny:
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

djaworek

Jigs. Tryskasz wiedzą. Powinno być dobrze. Oczywiście jeśli zrozumiesz wszystkie pytania i się nie zestresujesz, bo u mnie tego zabrakło. Powodzenia

Jigs

spox - najważniejsze że moje zrozumienie pytania poszło w dobrym kierunku - dobry prognostyk przed egzaminem  O0 ;D :D
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

djaworek

Pytanie trzecie pojawiało się parę razy wcześniej i w zarysie było napisane tylko tyle, że nie trzeba zgłaszać robót nie wymienionych w rozporządzeniu MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA
z dnia 16 lipca 2001 r.
w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych, ewidencjonowania systemów i przechowywania kopii zabezpieczających bazy danych, a także ogólnych warunków umów o udostępnianie tych baz.
Jeśli nie zgłosisz roboty podlegającej zgłoszeniu to podlega to karze grzywny.
Jeśli zgłosisz robotę nie podlegającą zgłoszeniu to tracisz czas i reputację.
P.S
Ja po swoich doświadczeniach napisałbym tylko tyle. Miałbym więcej czasu na następne pytania.
Sorki Maq, nie zauważyłem twojej wypowiedzi

Maq

Jaka jest generalna zasada ustalenia czy konkretna praca geodezyjna podlega czy tez nie podlega obowiązkowi zgłaszania. Proszę podać kto przeprowadza takie ustalenie oraz jakie sankcje grożą za ustalenie niewłaściwe.

Ustawa Prawo Geodezyjne i Kartograficzne z dnia 17 maja 1989r.
Art. 12. Wykonawca prac geodezyjnych i kartograficznych jest obowiązany zgłosić do organów, o których mowa w art. 40 ust. 3, prace przed przystąpieniem do ich wykonania, a po wykonaniu prac przekazać powstałe materiały lub informacje o tych materiałach do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA
z dnia 16 lipca 2001 r.
w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych, ewidencjonowania systemów i przechowywania kopii zabezpieczających bazy danych, a także ogólnych warunków umów o udostępnianie tych baz.

a) zasada ta polega na porównaniu czy dana praca geodezyjna znajduje się w wykazie rodzajów prac nie podlegąjących zgłoszeniu, ustalonych w w/w rozporządzeniu. Każda praca, której nie ma w  tym wykazie podlega zgłoszeniu.
b) ustalenie czy praca podlega zgłoszeniu dokonuje wykonawca pracy geodezyjnej
c) za niezgłoszenie pracy geodezyjnej podlegającej zgłoszeniu grozi kara grzywny, natomast za zgłoszenie pracy nie podlegającej zgłoszeniu sankcje nie są przewidziane, za wyjątkiem straty czasu, pieniędzy i autorytetu
Ustawa Prawo Geodezyjne i Kartograficzne z dnia 17 maja 1989r kara grzywny

Jigs

#11
sens pytań lekko zmieniony więc i odpowiedzi niektóre się zmienią

Cytat
author=joannac link=topic=2051.msg11250#msg11250 date=1371106999]
Pytania z zakresu 1
1. Podać warunki techniczne i praktyczne wykonywania pomiarów wysokościowych terenu oraz kryteria dokładności pomiarów wysokościowych.
2. Co Pan rozumie pod pojęciem niwelacji trygonometrycznej? Prosze podać jakie zasady obowiązują przy opracowaniu wyników niwelacji trygonometrycznej osnowy pomiarowej.
3. Jaka jest generalna zasada ustalania czy konkretna praca geodezyjna podlego czy też nie podlega obowiązkowi zgłaszania. Proszę podać kto przeprowadza takie ustalenie oraz jakie sankcje grożą za ustalenie niewłaściwe.

1. Podać warunki techniczne i praktyczne wykonywania pomiarów wysokościowych terenu oraz kryteria dokładności pomiarów wysokościowych.
podst prawna :standardy par 3.3+4.1+35+36+37+38

Cytat
§3.3 Wyniki pomiaru wysokościowego wyraża się w metrach z precyzją d0 0.1m, 0.01 m lub 0.001 m
w zależności od dokładności wykonywanego pomiaru.

§4.1 Geodezyjne pomiary sytuacyjne i wysokościowe wykonuje się w oparciu o punkty poziomej i wysokościowej osnowy geodezyjnej.

§ 35. 1. Przedmiotem geodezyjnego pomiaru wysokościowego są elementy szczegółów terenowych, dla których wymagane jest określenie wysokości w państwowym systemie odniesień przestrzennych, oraz pikiety.
2. Ze względu na dokładność określania wysokości wyróżnia się:
1) naziemne szczegóły terenowe, w szczególności:
a) przekroje poprzeczne ulic i dróg urządzonych,
b) elementy naziemne podziemnego uzbrojenia terenu;
2) podziemne szczegóły terenowe, takie jak:
a) dna studzienek kanalizacyjnych,
b) wloty i wyloty przewodów kanalizacyjnych oraz przyłączy w ich najniższych punktach,
c) osie przewodów podziemnych wodociągowych, gazowych, ciepłowniczych oraz innych przewodów rurowych, a także górne powierzchnie rur lub obudów ochronnych tych przewodów,
d) wierzchy i dna kanałów przewodów kanalizacyjnych, komór i studni sieci uzbrojenia terenu,
e) górne krawędzie (powłoki) kabli doziemnych lub wierzchy rur ochronnych tych kabli,
f) załamania pionowe i poziome osi przewodów sieci uzbrojenia terenu, a także górne powierzchnie rur lub obudów ochronnych tych przewodów.
3. Pikietami mogą być w szczególności:
1) charakterystyczne punkty powierzchni terenu położone na liniach o najmniejszym i największym spadku terenu, zwanych dalej ,,liniami szkieletowymi";
2) punkty powierzchni terenu charakteryzujące jego rzeźbę pomiędzy liniami szkieletowymi;
3) charakterystyczne punkty naturalnych lub sztucznych form terenu, w szczególności: skarp, uskoków, wąwozów, jarów, rowów, kanałów, wałów, grobli.
4.  Przedmiotem pomiaru wysokościowego, na wniosek uczestników procesu budowlanego, mogą być także inne niż wymienione w ust. 1 i 2 szczegóły terenowe.

§ 36. 1. Geodezyjny pomiar wysokościowy elementów szczegółów terenowych, o których mowa w § 35, na potrzeby tworzenia i aktualizacji baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 3 oraz ust. 1b ustawy, wykonuje się w sposób zapewniający określenie wysokości pikiet względem najbliżej położonych punktów wysokościowej osnowy geodezyjnej oraz pomiarowej osnowy wysokościowej z dokładnością nie mniejszą niż:
1) 0,05 m — dla obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych oraz pikiet markowanych w terenie;
2) 0,02 m — dla przewodów i urządzeń kanalizacyjnych;
3) 0,10 m — dla budowli ziemnych, elastycznych lub mierzonych elektromagnetycznie podziemnych obiektów sieci uzbrojenia terenu oraz pikiet, o których mowa w § 35 ust. 3, niemarkowanych w terenie.
2. Geodezyjny pomiar wysokościowy na potrzeby tworzenia i aktualizacji bazy danych, o której mowa w art. 4 ust. 1a pkt 8 ustawy, wykonuje się w sposób zapewniający określenie wysokości pikiet ze średnim błędem nieprzekraczającym:
1) 0,20 m — w przypadku terenów o nachyleniu nie większym niż 6°;
2) 0,50 m — w przypadku terenów o nachyleniu większym niż 6°.
3. Weryfikacji pomiaru wysokościowego dokonuje się poprzez dwukrotny pomiar wysokości wybranych punktów.
4. Różnice pomiędzy wynikami pomiarów wysokościowych, o których mowa w ust. 3, nie mogą przekroczyć wielkości, o których mowa w ust. 1 i 2.

§ 37. Geodezyjne wysokościowe pomiary terenowe wykonuje się metodami:
1) niwelacji geometrycznej;
2) niwelacji trygonometrycznej;
3) niwelacji satelitarnej;
4) skaningu laserowego.

§ 38. Geodezyjny wysokościowy pomiar terenowy dotyczący ukształtowania terenu, w zależności od celu, jakiemu ma służyć, i stopnia zróżnicowania form terenowych, wykonuje się w technologii:
1) niwelacji punktów rozproszonych;
2) niwelacji profilów;
3) niwelacji siatkowej;
4) tachimetrii.

2. Co Pan rozumie pod pojęciem niwelacji trygonometrycznej? Prosze podać jakie zasady obowiązują przy opracowaniu wyników niwelacji trygonometrycznej osnowy pomiarowej.
Podst. prawna:standardy par 2.15+16.3+16.4+26+23+73.3+74
Cytat
§ 2.15) niwelacji trygonometrycznej — rozumie się przez to pomiar różnic wysokości punktów wykonywany na podstawie pomierzonych odległości poziomych oraz kątów pionowych;

§ 16.3. Średni błąd położenia punktów pomiarowej osnowy wysokościowej nie może być większy niż 0.05 m względem najbliższych punktów wysokościowej osnowy geodezyjnej.
4.Błąd średni wysokości punktów pomiarowej osnowy wysokościowej wykorzystywanej do określenia wysokości szczegółów terenowych , o których mowa w §35 ust. 2 pkt 2 lit. a i b(pomiary studni i przyłączy kanalizacyjnych) nie może byś większy niż 0.02 m.

§ 26. 1. Niwelację trygonometryczną wykonuje się za pomocą narzędzi pomiarowych zapewniających:
1) pomiar odległości z błędem średnim md ? 0,01m;
2) pomiar kąta pionowego z błędem średnim m? ? 0,0030g.
2. Przy wykonywaniu niwelacji trygonometrycznej z wykorzystaniem tachimetrów optycznych pomiar kątów pionowych wykonuje się w dwóch położeniach lunety.
3. Różnice wysokości określone na podstawie pomiaru odległości i kąta pionowego koryguje się ze względu na refrakcję oraz krzywiznę Ziemi.
4. Przy wykonywaniu niwelacji trygonometrycznej osnowy pomiarowej:
1) celowe nie mogą być dłuższe niż 250 m;
2) wysokość instrumentu oraz wysokość tarczy celowniczej ustala się z dokładnością nie mniejszą niż 0,002 m.
5. Różnica przewyższeń między sąsiednimi punktami ciągu niwelacyjnego wynikająca z pomiarów w dwóch kierunkach nie może przekroczyć 0,004 m.

§ 23. Pomiarową osnowę wysokościową wyznacza się w postaci ciągów niwelacyjnych, w nawiązaniu do co najmniej dwóch punktów wysokościowej osnowy geodezyjnej, metodami:
1) niwelacji geometrycznej;
2) niwelacji trygonometrycznej;
3) niwelacji satelitarnej wykonywanej metodą precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy GNSS.

§ 73.3 Przy wyrównaniu niwelacji trygonometrycznej wagi danych obserwacyjnych są odwrotnie proporcjonalne do kwadratu długości ciagów niwelacyjnych.

§ 74. Przy opracowaniu wyników pomiarów osnowy pomiarowej stosuje się przepisy § 18, a ponadto:
1) do wyrównania osnowy pomiarowej przyjmuje się łącznie dane obserwacyjne oraz inne dane PZGiK o odpowiedniej dokładności;
2) wyniki pomiaru przed wyrównaniem podlegają redukcji ze względu na:
a) stałe błędy instrumentalne,
b) odchylenia stanu środowiska w trakcie pomiaru od warunków idealnych, normalnych lub założonych,
c) pochylenie terenu,
d) przyjęty system odniesień przestrzennych (np. redukcja na poziom elipsoidy, redukcja ze względu na odwzorowanie);
3) dane obserwacyjne przy ich wyrównaniu podlegają matematycznemu zrównoważeniu;
4) w przypadku osnów pomiarowych, których dane obserwacyjne pozyskane zostały zarówno w drodze geodezyjnych pomiarów terenowych, jak i precyzyjnego pozycjonowania za pomocą GNSS, stosuje się metodę łącznego wyrównania tych danych obserwacyjnych.


3. Jaka jest generalna zasada ustalania czy konkretna praca geodezyjna podlega czy też nie podlega obowiązkowi zgłaszania. Proszę podać kto przeprowadza takie ustalenie oraz jakie sankcje grożą za ustalenie niewłaściwe.
Podst prawna:   zgłaszanie prac geod i kart par 13
                        pgik art 12+46(kary)+42(objaśnienie)?!
                        bdot bdgesut i mapiy zasadniczej
Cytat
każda praca geodezyjna poza wymienionymi w par 13 podlega zgłoszeniu jeżeli wyniki jej pomiaru w jakimkolwiek sensie zmieniają treśc mapy zasadniczej( zmiany w bdegib, bdgesut, bdot500, bdprg, bdpog,bdsog) a o przyjęciu wyników pomiarów do zasobu decyduje kontrola w ośrodku.
§ 13.
1. Nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia i przekazywania dokumentacji do zasobu następujące rodzaje prac:
1) tyczenie obiektów budowlanych oraz pomiary budowlano-montażowe,
2) pomiary wykonywane w celu ustalenia objętości mas ziemnych,
3) pomiary odkształceń i przemieszczeń budowli i urządzeń,
4) prace geodezyjne wykonywane na terenach zamkniętych,
5) pomiary geodezyjne do orientacji podziemnych wyrobisk górniczych, pomiary deformacji powierzchni górotworu oraz pomiary służące do wyznaczenia zasięgu złóż kopalin i określenia warunków geologicznych i hydrogeologicznych,
6) pomiary specjalne wykonywane na terenach kolei, lotnisk oraz dróg lądowych i wodnych, na potrzeby eksploatacji urządzeń na tych obiektach,
7) pomiary specjalne wykonywane na terenach lasów oraz opracowania dla urządzania lasu,
8) pomiary wykonywane w celu ustalenia powierzchni zasiewów i projektowania płodozmianów oraz renowacji i konserwacji urządzeń wodno-melioracyjnych,
9) reprodukowanie map i materiałów geodezyjnych i kartograficznych do użytku wewnętrznego zleceniodawcy i wykonawcy, z zastrzeżeniem przepisów art. 18 ustawy,
10) kartograficzne opracowania robocze do użytku wewnętrznego zleceniodawcy i wykonawcy,
11) prace kartograficzne polegające na kompilacji różnych materiałów niepochodzących z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
12) tematyczne opracowania kartograficzne realizowane z wykorzystaniem uzyskanych na podstawie zezwolenia wydanego w trybie art. 18 ustawy materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, bez zmiany ich treści.

2. Jeżeli w trakcie wykonania prac wymienionych w ust. 1 ich wykonawca stwierdzi zmiany z zakresu danych ewidencji gruntów i budynków, mapy zasadniczej, geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz bazy danych obiektów topograficznych lub wykona stabilizację osnowy geodezyjnej, praca taka w odpowiedniej części podlega zgłoszeniu, a powstała z tych prac dokumentacja - przekazaniu do zasobu na zasadach określonych w rozdziale 2 niniejszego rozporządzenia.

Art. 12. Wykonawca prac geodezyjnych i kartograficznych jest obowiązany zgłosić do organów, o których mowa w art. 40 ust. 3, prace przed przystąpieniem do ich wykonania, a po wykonaniu prac przekazać powstałe materiały lub informacje o tych materiałach do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Art 48.
1.Kto:
1)wbrew przepisom art 12 nie zgłasza prac geodezyjnych i kartograficznych lub nie przekazuje materiałów ,powstałych w wyniku prac geodezyjnych i kartograficznych , lub informacji o tych materiałach do pzgik,
- podlga karze grzywny
2.W przypadkach określonych w ust.1 orzekanie następuje na podstawie przepisów o postepowaniu w sprawach wykroczenia

pyt 3 z pomocą użytkownika Maq i koneho- dzięki
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

joannac

#10
Pytania z zakresu 1
1. Podać warunki techniczne i praktyczne wykonywania pomiarów wysokościowych terenu oraz kryteria dokładności pomiarów wysokościowych.
2. Co Pan rozumie pod pojęciem niwelacji trygonometrycznej? Prosze podać jakie zasady obowiązują przy opracowaniu wyników niwelacji trygonometrycznej osnowy pomiarowej.
3. Jaka jest generalna zasada ustalania czy konkretna praca geodezyjna podlego czy też nie podlega obowiązkowi zgłaszania. Proszę podać kto przeprowadza takie ustalenie oraz jakie sankcje grożą za ustalenie niewłaściwe.

Pytania z zakresu 2
4. Właściciele złożyli do wójta gminy wniosek o dokonanie scalenia i podziału. Jakie czynności i w jakim terminie obowiązany jest podjąć wójt w celu rozpatrzenia tego wniosku i przedstawienia radzie gminy projektu uchwały w tej sprawie?
5. Spadkobierca nieruchomości X chcąc załatwiać sprawy związane ze spadkiem zauważył, że dla tej nieruchomości zaginęła KW oraz dokumenty potwierdzające jej nabycie. Wyjaśnić, czy Sąd Rejonowy odtworzy zaginioną KW czy założy nową i jakie dane powinny znaleźć się we wniosku składanym do sądu.
6. Jak Pan rozumie sformułowanie fragmentu Art. 94 ust. 1 Ustawy o gospodarce nieruchomościami " W przypadku braku planu miejscowego ..... jeżeli jest zgodny z przepisami odrębnymi"

sYsTEM połączył wiadomości: Czwartek 13 Czerwiec 2013, 09:34:08
Komisja w składzie:
Elżebieta Biel
Stanisław Kochański
Marek Kłopotek
Zdzisław Gąsiorowski

Nazwisko przewodniczącego mi umknęło :)
sYsTEM połączył wiadomości: Czwartek 13 Czerwiec 2013, 09:43:24
Pisałam kiedyś w temacie "Nowe pytania testowe", że znalazłam gdzies na forum takie pytani. Wczoraj znalazłam je w swoim teście :D

Czy rolę można zamienić na las Art. 14 Ustawa o lasach
Można w sposób określony w planie urządzenia lasu

Czyją własność stanowi woda w studni Prawo wodne
Wody podziemne stanowią własność Skarbu Państwa.
Wody stojące oraz wody w rowach znajdujące się w granicach nieruchomości
gruntowej stanowią własność właściciela tej nieruchomości.

Jak daleko ogrodzenie od linii brzegu Prawo wodne
Zabrania się grodzenia nieruchomości przyległych do powierzchniowych wód
publicznych w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, a także zakazywania
lub uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar.

Po ilu latach wygasają roszczenia przedsiębiorstwa KC
Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.
- ile wynosi gwarancja dla robót jeżeli nie określono w umowie
jeżeli w gwarancji nie zastrzeżono innego terminu, termin wynosi jeden rok licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.

Jaką szerokość ma droga dojazdowa$14 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, określonych w przepisach odrębnych. Szerokość jezdni nie może być mniejsza niż 3 m.
Dopuszcza się zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciągu pieszo-jezdnego, pod warunkiem że ma on szerokość nie mniejszą niż 5 m, umożliwiającą ruch pieszy oraz ruch i postój pojazdów. Funkcję dojazdu do budynku i urządzeń na działce budowlanej mogą spełniać dojścia, pod warunkiem że ich szerokość nie będzie mniejsza niż 4,5 m.

Odchyłka liniowa dla pomiarów GPS
Przed rozpoczęciem lub w trakcie każdej sesji pomiarowymi technikami kinematycznymi RTK oraz RTN wykonuje się pomiar kontrolny na co najmniej dwóch punktach poziomej osnowy geodezyjnej, zlokalizowanych w odległości nie większej niż 5 km od punktów będących przedmiotem pomiaru.
2. Odchyłka liniowa ustalona na podstawie pomiaru kontrolnego nie może przekraczać:
1) w odniesieniu do współrzędnych prostokątnych płaskich - 0,12 m (dx, dy < 0,12 m);
2) w odniesieniu do wysokości - 0,09 m (dh < 0,09 m).



Zapytanie o cenę Art. 11? Prawo zamówień publicznych.
Zgodnie z aktualnie obowiązującym stanem prawnym tryb zapytania o cenę może być stosowany, gdy przedmiotem zamówienia są dostawy rzeczy lub usługi powszechnie dostępne o ustalonych standardach jakościowych, a wartość zamówienia nie przekracza równowartości kwot określonych dla tzw. progów unijnych.


Czym się powinien kierować geodeta uprawniony (z PGiK)
Osoby wykonujące samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii są
obowiązane wykonywać swoje zadania z należytą starannością, zgodnie z zasadami
współczesnej wiedzy technicznej i obowiązującymi przepisami prawa.

Kto zmienia las na rolę Art. 13 pkt. 2 i 3 Ustawa o lasach
-Dla PGL dyrektor regionalnej dyrekcji LP na wniosek nadleśniczego
-Starosta na wniosek właściciela lasu

System Informacji o Terenie 
zakładany jest i prowadzony przez Głównego Geodetę Kraju dla obszaru całego kraju, a na szczeblach województwa i powiatu, przez marszałka województwa i starostę. Dla tych obszarów zakłada się bazy danych zawierające stosowne dane, bazy metadanych obejmujące istniejące bazy danych systemów już istniejących, a także inne dane związane ze statusem prawnym systemu.

- do kiedy można stosować miary kątowe w stopniach ?
- kiedy mierzymy wysokość anteny ?
-kto zmienia nazwę miejscowości ?


Jigs

do pyt 1 o trygonometrycznej niwelcji można dodać jeszcze par 42(tachimetria) ze standardów to też niwelacja trygonometryczna - ciekawe na co starczy tak na prawdę czasu  :D
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

bodzio_Kr

#8
No to coś poknociłem pry pisaniu bo ucieło połowe mojej wiadomości:)
sYsTEM połączył wiadomości: Środa 12 Czerwiec 2013, 21:34:13
Moje odpowiedzi się pokrywają z Jigs a małymi dodatkami:
pytanie 2)
art2 pkt 11
Cytat11) geodezyjnym pomiarze wysokościowym — rozumie się przez to pomiar różnic wysokości między punktami obiektów, umożliwiających określenie wysokości punktów lub pomiar wysokości punktóww układzie wysokościowym państwowego systemu odniesień przestrzennych;
pytanie 3) moim zdaniem na pierwszą część pyania w zupełności odpowiada:
a
art1 rozporządzenie w sprawie zgłaszania prac
Cytat§ 1. Rozporzadzenie okreEla:
1) szczegó?owe zasady i tryb zg?aszania prac geodezyjnych i kartograficznych oraz przekazywania materia?ów i informacji powsta?ych w wyniku tych prac do pafstwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
2) rodzaje prac niepodlegajacych zg?aszaniu imateriałów niepodlegajacych przekazywaniu do pafstwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
3) szczegó?owe zasady i tryb ewidencjonowania systemów informacji o terenie,
4) szczegó?owe zasady przechowywania kopii zabezpieczających bazy danych systemu informacji o terenie,
5) ogólne warunki umów o udost´pnianie baz danych systemu informacji o terenie,
z uwzgl´dnieniem koniecznoEci zapewnienia odpowiedniej jakoEci prac przekazywanych do zasobu oraz
zabezpieczenia baz danych przed zniszczeniem i utrata.
i dalej już PGiK art. 42 46 i 47...

koneho

Mi się wydaje, że w płyt nr 3 chodzi bardziej o Pgik art 48.1.1

bodzio_Kr

Hmm pytania trochę podane ogólnie ale moja próba odpowiedzi:
1) RMSWIA w sprawie standardów.....
art. 2 pkt15 , art. 23, 24, 26
Cytat
15) niwelacji trygonometrycznej — rozumie się przez to pomiar różnic wysokości punktów wykonywany
na podstawie pomierzonych odległości poziomych oraz kątów pionowych;
§ 23. Pomiarową osnowę wysokościową wyznacza się w postaci ciągów niwelacyjnych, w nawiązaniu do
co najmniej dwóch punktów wysokościowej osnowy geodezyjnej, metodami:
1) niwelacji geometrycznej;
2) niwelacji trygonometrycznej;
3) niwelacji satelitarnej wykonywanej metodą precyzyjnego
pozycjonowania przy pomocy GNSS.
§ 24. 1. Dane obserwacyjne niezbędne do ustalenia wysokości punktów pomiarowej osnowy wysokościowej
metodami, o których mowa w § 23 pkt 1 i 2, uzyskuje się w wyniku pomiaru w dwóch kierunkach, głównym i powrotnym, między punktami nawiązania.
2. Punktami pomiarowej osnowy wysokościowej mogą być:
1) punkty poziomej osnowy geodezyjnej;
2) punkty pomiarowej osnowy sytuacyjnej;
3) trwałe szczegóły terenowe, których położenie zostało określone z dokładnością właściwą dla szczegółów
terenowych I grupy, o których mowa w § 28 ust. 3 pkt 1.
§ 26. 1. Niwelację trygonometryczną wykonuje się za pomocą narzędzi pomiarowych zapewniających:
1) pomiar odległości z błędem średnim md

Jigs

#5
nie pełny sens pytań
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

hotpants

..i uprawnienia dostało 12 osób, pytania z zakresu 1 :

Niwelacja trygonometryczna i opracowanie wyników osnowy pomiarowej.
Pomiary wysokosciowe, zakres i dokładności.
Gdzie się znajdują informacje jakie prace należy zgłaszać, kto za to odpowiada i jakie są kary.

dokładną treść może ktoś uzupełni.

Na ustnym to co było. Z nowych pytań to troche z rozp. o osnowach i sys odn. przestrzennych.

Pozdrawiam.