Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne

egzamin 11 czerwca 2013

Zaczęty przez kama_35, Środa 12 Czerwiec 2013, 09:17:25

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Brook

CytatArt. 1. 1. Nieruchomości wchodzące w skład gospodarstw rolnych, zwane dalej "nieruchomościami", i znajdujące się w dniu wejścia w życie ustawy w samoistnym posiadaniu rolników stają się z mocy samego prawa własnością tych rolników, jeżeli oni sami lub ich poprzednicy objęli te nieruchomości w posiadanie na podstawie zawartej bez prawem przewidzianej formy umowy sprzedaży, zamiany, darowizny, umowy o dożywocie lub innej umowy o przeniesienie własności, o zniesienie współwłasności albo umowy o dział spadku.
2. Rolnicy, którzy do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy posiadają nieruchomości jako samoistni posiadacze nieprzerwanie od lat pięciu, stają się z mocy samego prawa właścicielami tych nieruchomości, chociażby nie zachodziły warunki określone w ust. 1. Jeżeli jednak uzyskali posiadanie w złej wierze, nabycie własności następuje tylko wtedy, gdy posiadanie trwało co najmniej przez lat dziesięć.
Art. 12. 1. Właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej stwierdza nabycie nieruchomości przez posiadacza samoistnego oraz orzeka o przekazaniu nieruchomości na własność dotychczasowego posiadacza zależnego w drodze wydania aktu własności ziemi, zwanego dalej "decyzją".
2. W decyzji tej ustala się zarazem obszar nieruchomości, wysokość, sposób i terminy spłat albo orzeka się o zwolnieniu od obowiązku spłaty należności, a w wypadku przewidzianym w art. 8 stwierdza się powstanie prawa dożywocia.
3. (1) (skreślony).
4. (2) Od decyzji organu do spraw rolnych przysługuje odwołanie do wojewódzkiej komisji do spraw uwłaszczenia, której decyzja jest ostateczna.
5. Postępowanie w sprawie nabycia własności nieruchomości wszczyna się na wniosek osób uprawnionych lub z urzędu.
6. Postępowanie prowadzi się na koszt Państwa.
7. Stan posiadania rolników oraz powierzchnię nieruchomości określa się według danych zawartych w ewidencji gruntów z uwzględnieniem zmian w stanie samoistnego posiadania, które nastąpiły przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.
Akt Własności Ziemi
USTAWA z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

wiedzmy23

Padło pytanie na drugi zakres: Co to jest AWZ jakie przepisy to regulują.
Mi nic nie przychodzi od głowy. AWZ?

bartol78

Mam pytanie/prośbę do zdających w tym terminie (11.06) - są może na forum osoby które robiły wówczas zdjęcia przy rozdaniu świadectw? Jeżeli tak prosiłbym o kontakt na priv i przesłanie może paru zdjęć.

Z góry dziękuje i pozdrawiam  :)

Jigs

Cytat: djaworek w Piątek 14 Czerwiec 2013, 21:53:15
Masz dwa punkty o znanych wsp. x,y, które tworzą bazę oraz trójkąt z punktem niedostępnym. Obliczasz lub mierzysz długość bazy. Na punktach bazy mierzysz kąty (baza - punkt niedostępny). Tym samym masz dwa kąty i jeden bok w trójkącie (posiadasz nawet tym samym obserwacje nadliczbowe). Wyliczasz x,y punktu niedostępnego no a po tym ze współrzędnych odległości między tym punktem a punktami bazy.
Mam nadzieję, że rysunek nie potrzebny.
Myślę że taka metoda to podobnie jak ja pisałem jest metodą przyblizoną, nakeży pamiętać że celować trzeba na 1 i ten sam dokładnie punkt no i  na kącie v 100 g, zresztą jakąkolwiek metodę wymyślisz jest lepsza niż nic nie powiedzieć
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

koneho

Dzięki, nie rysunek nie jest potrzebny :) mimo wszystko mam nadzieję , że na egz o ile dotrwam do tego etapu nie będzie takich pytań ...

djaworek

Cytat: koneho w Środa 12 Czerwiec 2013, 10:14:51
no to ładnie wybrnęłaś z tematu :D , a co gdyby komin był w znacznej odległości ? chodzi mi o to , że nie byłoby możliwości pomiaru odległości do komina ?
Masz dwa punkty o znanych wsp. x,y, które tworzą bazę oraz trójkąt z punktem niedostępnym. Obliczasz lub mierzysz długość bazy. Na punktach bazy mierzysz kąty (baza - punkt niedostępny). Tym samym masz dwa kąty i jeden bok w trójkącie (posiadasz nawet tym samym obserwacje nadliczbowe). Wyliczasz x,y punktu niedostępnego no a po tym ze współrzędnych odległości między tym punktem a punktami bazy.
Mam nadzieję, że rysunek nie potrzebny.

wojtas.andrzej

Pytanie na II stare w skrócie:
1. Jak doprowadzić do zgodności danych w KW jeśli w ewidencji jest inny zapis.
2. Przy przyjmowaniu granic do podziału brak danych określających stan prawny nieruchomości. Tok postępowania w tym wypadku.
3. Czy przy rozgraniczeniu można wydać decyzję "o odmowie zatwierdzenia".

Pyt 1 . Odp: Ustawa o Księgach Wieczystych Art 5,10,27,31 pkt. 2
Pyt 2. . Odp Ustawa 21 sierpnia 1997 o gospodarce nieruchomościami Art 97 ust 1a  Rozporządzenie z dnia 7 grudnia 2004 w sprawie sposobu i trybu dok podziałów Art 6,7
Pyt 3. Odp:  Nie jest możliwe wydanie decyzji "o odmowie zatwierdzenia" przebiegu granicy ustalonego w protokole granicznym, w tym także na podstawie zgodnego oświadczenia stron. 3 rodzaje decyzji  1)PGiK Art. 33 pkt.1 2) KPA 105 pkt 1 PGiK Art. 31 ust. 4 3) PGiK Art. 34 pkt 2

bartol78

Zarys odpowiedzi/podstaw prawnych na pytania opisowe z zakresu '4' (wg mojej skromnej osoby):

Pyt.1
-) USTAWA z dnia 29 czerwca 2011r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących {art. 4, ust. 2 ; art. 9 ust. 3}
-) USTAWA z dnia 10 kwietnia 2003r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych
-) USTAWA z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
-) KPA (tego nie zawarłem w odpowiedzi ale chyba o to też chodziło bo ujęto mi 1pkt. za brak jeszcze jednej podstawy prawnej)

Pyt.2
Tutaj trzeba wykazać się swoją analizą sprawy, konkretnych odniesień podstawy prawnej tak do bezpośredniego zastosowania raczej nie ma.
Wg mnie geodeta winien dostoswać się do wymagań specyfikacji technicznej (jeżeli zawiera ona wymagania wyższych dokładności niż obowiązujące przepisy). Forma dokumentów powykonawczych do uzgodnienia + to co wymagają przepisy.
-) Ustawa z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane
-) Rozporządzenie MGPiB z dnia 21 lutego 1995r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie (Dz. U. Nr 25, poz. 133)
-) Rozporządzenie MSWiA z dnia 9 listopada 2011r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomia-rów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przeka-zywania wyników tych pomiarów do pzgik (Dz. U. 263, poz. 1572)

Pyt. 3
-) Ustawa z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane {art. 47}
-) Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne {art. 13 - to ogólne uprawnienie do prowadzenia prac przyszło mi do głowy już po fakcie, sądze że może warto też o nim wspomnieć}

martinez29

Witam wszystkich, a szczególnie kolegi ADMIN -istratora , byłem uczestnikiem tego cyrku, ale zdawałem na zakres 4 i niestety nie udało się. Jednak do ustnego zostało dopuszczonych 8 osób a nie 9 jak ktoś opisał wcześniej. Pytania z "4" opisał kolega bartol78 bardzo poprawnie ( sam bym tego lepiej nie zacytował ) i jak widać pytanie o elektrowni jądrowej  :uglystupid2: było pytaniem na którym poległy 3 osoby... niestety nie miałem nawet pojęcia że może być tak głupie pytanie ( w końcu elektrowni w Polsce jak grzybów po deszczu ) :idiot2: więc nie zajrzałem do tej ustaw.
Szkoda bo pytania z ustnego widać łatwiejsze być nie mogły...pryszcz, dlaczego nie było takich na pisemnym...chyba GUGiK ma zbyt dużo geodetów z "4". Pozdrawiam wszystkich.

bartol78

Witam,

bardzo ogólny zarys pytań opisowych z zakresu 4:

1. Kto wydaje decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej? Co i kto powinien zrobić z toczącymi się (dla tego terenu objętego lokalizacją inwestycji energetyki jądrowej) postępowaniami w sprawie wydania decyzji:
a)o realizacji inwestycji w zakresie drogi powiatowej
b)o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

2. Specyfikacja techniczna określa inne wymogi dotyczące geodezyjnej obsługi inwestycji niż określąją to przepisy branżowe. Wg jakich zasad geodeta powienien realizować pracę i jakie dokumenty powykonawcze należy sporządzić?

3. Do prawidłowej realizacji obsługi należy założyć punkty osnowy realizacyjnej również poza obszarem planowanej inwestycji. Co może zrobić w takiej sytuacji geodeta aby móc zrealizować należycie prace (założyć osnowe)?


Pytania ustne:
1. Badanie pionowości obiektów wysmukłych (metody, realizacja).
2. Suwnice - warunki geometryczne, co i jak należy mierzyć, jak opracować dane.
3. Realizacja obsługi budynku wielokondygancyjnego przy braku miejsca w terenie wokół (jaka osnowa, jaką techniką).

Zakres 4 zdawały 4 osoby, zdała 1.

Pozdrawiam

michal83

Dodaje pytania  które pojawiły się na ustnych
zakres 2

Co to jest AWZ jakie przepisy to regulują.
Jak wydzielić udział sp ze wspólnoty gruntowej
Odległość granicy pasa drogowego od wykopu  w przypadku dróg krajowych i innych
Linia zabudowy od krawędzi jezdni ile wynosi w przypadku dróg krajowych , wojewódzkich
Co to rękojmia wiary publicznej
Sposoby zniesienia współwłasności jest budynek ( rożne możliwości)
Sytuacje w których nie trzeba płacić za wyłączenie z produkcji rolnej chodziło o art:
Art. 12a.
Obowiązek uiszczenia należności i opłat rocznych, a w odniesieniu do gruntów le-śnych również jednorazowego odszkodowania, o którym mowa w art. 12 ust. 1, nie dotyczy wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej na cele budownictwa mieszkaniowego:
1) do 0,05 ha w przypadku budynku jednorodzinnego;
       2) do 0,02 ha, na każdy lokal mieszkalny, w przypadku budynku wielorodzinne-go.

Czym się różni ustalenie granic od przyjęcia. Jako pytanie na rozluźnienie :).


Andrzej

#14
Witam

Pytanie na II stare w skrócie:
1. Jak doprowadzić do zgodności danych w KW jeśli w ewidencji jest inny zapis.
2. Przy przyjmowaniu granic do podziału brak danych określających stan prawny nieruchomości. Tok postępowania w tym wypadku.
3. Czy przy rozgraniczeniu można wydać decyzję "o odmowie zatwierdzenia".

na ustnym 3 pytania:
1. Pozostałe przepisy poza Ustawą o Gospodarce Nieruchomościami na podstawie których można dokonać podziału nieruchomości.
2. Czy posiadacz samoistny budynku może żądać wydzielenia działki pod nim.
3. Decyzja i wszystko o niej.

Na IV zakres większość wyłożyła się na pytaniu o budowie obiektu energetyki jądrowej.

aneta83


Jigs

zastanawia mnie czy przy wyjaśnianiu zależności dot wysokości elipsoidalnej i normalnej wystarczy powiedzieć(narysować) że wys normalna to wys danego punktu mierzona pod kątem prostym do geoidy(średniego poziomu morza) a normalna to wysokość tego samego punktu mierzona pod kątem prostym do elipsoidy odniesienia - zależnością jest to że
Helips = Hnorm +N(odstęp geoidy od elipsoidy)
sYsTEM połączył wiadomości: Środa 12 Czerwiec 2013, 10:45:03
Cytat: bodzio_Kr w Środa 12 Czerwiec 2013, 10:36:50
Pytania opisowe rozpracowane wzorcowo:) jedynie chyba co warto by dodać to do pytania drugiego art. 30. pkt. 7
     
7. Właściwy organ może nałożyć, w drodze decyzji, o której mowa w ust. 5, obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie określonego obiektu lub robót budowlanych objętych obowiązkiem zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli ich realizacja może naruszać ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub spowodować:
1) zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia;
2) pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków;
3) pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych;
4) wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.

przypominam sobie że kolejny raz to mi piszesz  O0 może w końcu zapamiętam  ;D
Dzięki
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

bodzio_Kr

Pytania opisowe rozpracowane wzorcowo:) jedynie chyba co warto by dodać to do pytania drugiego art. 30. pkt. 7
     
7. Właściwy organ może nałożyć, w drodze decyzji, o której mowa w ust. 5, obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie określonego obiektu lub robót budowlanych objętych obowiązkiem zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli ich realizacja może naruszać ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub spowodować:
1) zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia;
2) pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków;
3) pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych;
4) wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.