Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne

egzamin 10 maja 2013

Zaczęty przez support, Piątek 10 Maj 2013, 18:06:29

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

wallyto

Właśnie analizuje to pytanie na podstawie zapisów w  rozporządzeniu o czynnościach (..) w budownictwie...
Wydaje mi się, że w przypadku pytania z wyjściową skalą materiału źródłowego 1:2000 jej dwukrotne powiększenie da skalę 1:1000, zatem dla MDCP musi być wykorzystana mapa jednostkowa... (par. 4.2 w/w rozp.)

Co myślicie? Czy dobrze myślę?

W puli pytań opisowych jest podobne pytanie, z tymże skala  wyjściowa to 1:5000. W tym przypadku uważam także, że MDCP powinna być wykonana na mapie jednostkowej (par.4.2 w/w rozp.)....

Jakie macie zdanie w tym temacie? Zasadniczo rozchodzi się o SKALE map?

Azja


Cały gwóźdź tej części pytania polega na skali 1:2000, która nie może być przetworzona na skalę 1:500, bo zmiana więcej niż 2X.
Ja bym napisał, że należy skartować z materiałów źródłowych co się da (czytaj z materiałów spełniających dzisiejsze wymagania dokładnościowe i techniczne) a resztę pomierzyć, oczywiście można też pomierzyć całą treść od zera. Dodałbym również, że jeśli w zasobie są materiały pozwalające na prawidłowe skartowanie tej mapy to obowiązkowo należy je wykorzystać, zwłaszcza jeśli chodzi o ewidencję i sieci podziemne.

Hmmm no własnie skala jest 1:2000 wiec dwukrotne jej pomniejszenie da 1:500(przejscie z 1:2000 na 1:1000 a potem z 1:1000 na 1:500)Tak wiec może taką mapę wykorzystać???do tej pory tak rozumialm ten zapis .HELP

Lupus

Cytat: aneta83 w Sobota 11 Maj 2013, 16:47:49
2.W granicach własnej działki rolnik zamierza wybudować dwukondygnacyjny budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy 30m2. Dla tego terenu jest założona mapa zasadnicza w skali 1:2000. W jaki sposób może być w tym wypadku opracowana mapa do celów projektowych oraz kto zdecyduje w razie konieczności o skali i obszarze tej mapy?

pytanie 2
na początku dodałabym, że taki budynek wymaga pozwolenia na budowę na pdst prawa budowlanego i dalej
bo pomimo że rolnik/własna działka/gospodarczy/poniżej 35 mkw to DWUkondygnacyjny
Cytat: aneta83 w Sobota 11 Maj 2013, 16:47:49
rozp w sprawie rodzaju i zakresu opracowań obowiązujących w budownictwie art. 4, 5, 6.2.1) oraz 6.3i tu bym skończyła. Dodałabym, że to co muszą zawierać w swojej treści jest w pytaniu 3.
hej hej hej ... Komisja też ludzie i nie cwaniakujemy jak nie ma potrzeby. Po pierwsze w pytaniu 3 jest o sieciach a nie o budynku! Po drugie gdzie w pytaniu 2 jest cokolwiek o tym co ma taka mapa zawierać?
Cały gwóźdź tej części pytania polega na skali 1:2000, która nie może być przetworzona na skalę 1:500, bo zmiana więcej niż 2X.
Ja bym napisał, że należy skartować z materiałów źródłowych co się da (czytaj z materiałów spełniających dzisiejsze wymagania dokładnościowe i techniczne) a resztę pomierzyć, oczywiście można też pomierzyć całą treść od zera. Dodałbym również, że jeśli w zasobie są materiały pozwalające na prawidłowe skartowanie tej mapy to obowiązkowo należy je wykorzystać, zwłaszcza jeśli chodzi o ewidencję i sieci podziemne.

Cytat: Azja w Środa 11 Wrzesień 2013, 20:29:46
A decyduje wykonawaca?A nie projektant?

Geodeta może zrobić mapę w takiej skali jaką chce Zamawiający. Czy tę mapę da się wykorzystać do zamierzonego celu? to już osobna historia.
Jako uczciwy geodeta, jeśli wiem do czego Zamawiający będzie potrzebował i wiem, że zamawia mapę w nieprawidłowej skali czy zasięgu, to czuję się w obowiązku poinformować go o tym i zaproponować zmianę na właściwą skalę lub obszar opracowania.
Obszar to oczywiście minimum 30 m od obszaru planowanej inwestycji, chyba, że chcą więcej, to robimy ile sobie życzą. skala dla takiego opracowania to min 1:500, ale może być większa jeśli jest takie zapotrzebowanie.
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

Azja

Cytat: nikt w Środa 28 Sierpień 2013, 00:40:34
Czy w pytaniu 2 na zakres 1 nie jest mile widziane przez komisję (punktowane) stwierdzenie, iz o skali mapy decyduje wykonawca prac geodezyjnych?
A decyduje wykonawaca?A nie projektant?

nikt

#23
Czy w pytaniu 2 na zakres 1 nie jest mile widziane przez komisję (punktowane) stwierdzenie, iz o skali mapy decyduje wykonawca prac geodezyjnych?

juli2000

Do przypadków kiedy geodeta nie może spisać aktu ugody dodałabym:
- jeśli jedna ze stron odmawia złożenia podpisu
- gdy choć jedna strona nie stawiła się na gruncie (strona której akt ugody miałby dotyczyć)
- gdyby treść ugody była wyraźnie sprzeczna ze zgromadzonym w sprawie miarodajnym materiałem dowodowym
- gdy nie dojdzie do zawarcia ugody i zażegnania sporu ;)

peki

#21
ja na zakres drugi pytanie trzecie odpowiedziałabym tak:
Geodeta nie może spisać aktu ugody jeżeli istnieją materiały jednoznacznie według których można jednoznacznie ustalić przebieg granicy. Aktu ugody nie może pisać również gdy nie ma wyraźnego sporu (bo wtedy przyjmuje się granice zgodnie z oświadczeniem stron) a co za tym idzie nie ma wzajemnych ustępstw stron w związku z ustalanym przebiegiem granic.
Art. 31. 1 Czynności ustalania przebiegu granic wykonuje geodeta upoważniony przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
Art. 31. 2 Przy ustalaniu przebiegu granic bierze się pod uwagę znaki i ślady graniczne, mapy i inne dokumenty oraz punkty osnowy geodezyjnej.
Art. 31. 3 Jeżeli jest brak danych, o których mowa w ust. 2, lub są one niewystarczające albo sprzeczne, ustala się przebieg granicy na podstawie zgodnego oświadczenia stron lub jednej strony, gdy druga strona w toku postępowania oświadczenia nie składa i nie kwestionuje przebiegu granicy.
Art. 31.4 W razie sporu co do przebiegu linii granicznych, geodeta nakłania strony do zawarcia aktu ugody. Ugoda zawarta przed geodetą posiada moc ugody sądowej.
§ 21.1 Akt ugody powinien dodatkowo zawierać oprócz danych z protokółu granicznego:
5)   opis przedmiotu sporu z podaniem granic wskazanych przez strony oraz wynikających z dokumentacji
6)   opis wzajemnych ustępstw
7)   szczegółowy opis granicy uznanej za obowiązującą po podpisaniu aktu ugody
8)   informację ze zawarta ugoda posiada moc ugody sądowej

Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne ( t.j. Dz.U. z 2010 r. Nr 193 poz. 1287 z poźn. zm.) art. 31
Rozporządzenie Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 14 kwietnia 1999 r. w sprawie rozgraniczania nieruchomości (Dz.U. z 1999 r. Nr 45, poz. 453) - §21.1

Jeżeli coś źle zrozumiałam lub ktoś ma jakiś inny pomysł to proszę o podpowiedź
sYsTEM połączył wiadomości: Niedziela 19 Maj 2013, 11:31:34
pytanie 1 z zakresu drugiego:
Art. 15b W przypadku przeprowadzenia modernizacji ewidencji gruntów i budynków decyzję ustalającą linię brzegu wydaje się z urzędu.
Art. 15.1 Linię brzegu dla cieków naturalnych, jezior oraz innych naturalnych zbiorników wodnych stanowi krawędź brzegu lub linia stałego porostu traw albo linie, którą ustala się według średniego stanu wody z okresu co najmniej 10 lat.
Art. 15.3 Podstawę ustalenia linii brzegu stanowi projekt rozgraniczenia gruntów pokrytych wodami od gruntów przyległych, który zawiera:
1)   opis uwzględniający oznaczenie wnioskodawcy, ze wskazaniem jego siedziby i adresu, przyjęty sposób ustalenia projektowanej linii brzegu, ustalenie stanu prawnego nieruchomości objętych projektem z oznaczeniem właścicieli wraz ze wskazaniem  ich siedziby i adresu oraz stan stosunków wodnych na gruntach przylegających do projektowanej linii brzegu
2)   mapę inwentaryzacji powykonawczej budowli regulacyjnych lub zaktualizowaną kopie mapy zasadniczej, w skali, w jakiej jest sporządzony projekt regulacji wód śródlądowych, lub w skali 1:500, 1:1000, 1:2000 albo 1:5000, z wykazaniem:
a)   punktów stałych osnowy poziomej nawiązanych do sieci państwowej
b)   granicy stałego porostu traw
c)   krawędzi brzegów, przymulisk, odsypisk i wysp
d)   proponowanej linii brzegu
Art. 15.5 Jeżeli krawędź brzegu jest wyraźna, linia brzegu biegnie tą krawędzią
Art. 15.6 Jeżeli krawędź brzegu nie jest wyraźna, linia brzegu biegnie granicą stałego porostu traw, a jeżeli granica stałego porostu traw leży powyżej stanu wody z okresu co najmniej 10 lat – linią przecięcia się zwierciadła wody przy tym stanie
Art. 15.7 Jeżeli brzegi wód są uregulowane, linia brzegu biegnie linią łączącą zewnętrzne krawędzie budowli regulacyjnych, a przy plantacjach wikliny na gruntach uzyskanych w wyniku regulacji – granica plantacji od strony lądu.

Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne ( t.j. Dz.U. z 2012 r. Nr 0,  poz. 145 z późn. zm.) – art. 15 ust. 1,3,5,6,7, art. 15b

dobrze?

radek_s

Zamiast się kłócić może ktoś z obecnych na egzaminie napisałby zarys swoich odpowiedzi ich "wycenę" przez komisje, jakie pytania padały na ustnym a nie to co jest PRZEGIĘCIEM a co nie ;)

Jigs

#19
Cytat: GEOTOM w Wtorek 14 Maj 2013, 20:23:33
Geodezja opiera się na matematyce. Jeżeli ktoś nie potrafi wykonać działania 120/8 ( bo to oprócz odejmowania było najtrudniejszym działaniem w zadaniu z podaniem godła mapy w skali 1:10 000)  to dla mnie to jest właśnie PRZEGIĘCIE. I nie ma na to wpływu czas, nerwy czy napięcie. Jak ktoś ma z tym problem to może sobie to rozpisać, wynik przemnożyć przez 8 i sprawdzić czy mu wyjdzie 120. Jeżeli takie zadanie jest dla Ciebie wyzwaniem, czy dla kogoś innego, wydaje mi się że to nie jest zawód dla was. Nie podoba mi się, że w dzisiejszych czasach ludzie wyłączają logiczne myślenie, zdają się na komputery i cały ten technologiczny "postęp". Mam nadzieję, że nikogo nie uraziłem. Chyba, że nie wyobraża sobie życia bez swojego Galaxy S III z milionem aplikacji, a ostatnio tydzień bez internetu miał jeszcze w latach 90-tych; wtedy powtórzę to jeszcze raz- PRZEGIĘCIE  ;)
może najpierw się zastanowisz się co wypisujesz i na kogo zanim napiszesz- ktoś wg Ciebie przesadził ale nie znasz ani jego ani tymbardziej mnie i użycie tutaj "wyzwania" jako złośliwego sarkazmu to wręcz - żałosne.
Wręcz pokazujesz jak czasdami potrafimy ocenic ludzi po okładce - zapytał o kalkulator chłopie a Ty zaszufladkowałeś go do grona osób nienadających się do zawodu geodety - ja tylko napisałem że różne rzeczy sie dzieją i że jestem bardziej wyrozumiały na takie coś - też mnie wrzuciłeś do jednego worka. Pisz o zdolnościach ludzi których znasz - myślę że na tym poprzestańmy z tym tematem bo do niczego dobrego to nie prowadzi i nie jest związane z uprawnieniami
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

GEOTOM

Geodezja opiera się na matematyce. Jeżeli ktoś nie potrafi wykonać działania 120/8 ( bo to oprócz odejmowania było najtrudniejszym działaniem w zadaniu z podaniem godła mapy w skali 1:10 000)  to dla mnie to jest właśnie PRZEGIĘCIE. I nie ma na to wpływu czas, nerwy czy napięcie. Jak ktoś ma z tym problem to może sobie to rozpisać, wynik przemnożyć przez 8 i sprawdzić czy mu wyjdzie 120. Jeżeli takie zadanie jest dla Ciebie wyzwaniem, czy dla kogoś innego, wydaje mi się że to nie jest zawód dla was. Nie podoba mi się, że w dzisiejszych czasach ludzie wyłączają logiczne myślenie, zdają się na komputery i cały ten technologiczny "postęp". Mam nadzieję, że nikogo nie uraziłem. Chyba, że nie wyobraża sobie życia bez swojego Galaxy S III z milionem aplikacji, a ostatnio tydzień bez internetu miał jeszcze w latach 90-tych; wtedy powtórzę to jeszcze raz- PRZEGIĘCIE  ;)

Jigs

Cytat: GEOTOM w Poniedziałek 13 Maj 2013, 20:39:29
Byłem na tym egzaminie i jeden gościu się spytał czy może wyjąć kalkulator. Dla mnie to PRZEGIĘCIE. Chyba te GPS'y i komputery za niektórych niedługo będą myśleć. Przewodniczący- pan Gabryszewski się nie zgodził na wyjęcie- według mnie słusznie. Na miejscu komisji przewertowałbym go konkretnie na ustnym, ale niestety kolega nie dotrwał. To jest trochę przesada, że geodeta nie umie wykonać zwykłego dzielenia czy mnożenia w pamięci, a co dopiero pisemnie.  :)
Tutaj nie dokońca masz rację, nerwy stres i goniący cię czas mogą zniweczyć wszystko na co ktoś ciężko pracował, zresztą spytał się, czy to aż takie przegięcie?teraz to i ty trochę przesadzasz.
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

radek_s

Może ktoś ze zdających nakreśli swoje odpowiedzi i ich ocenę punktową na egzaminie...

Hary197

Pytanka na dwójkę 10.05.2013nie dokońca takie!!!!

pytanko 2.

wymienić 3 różnice pomiędzy opłatami pobieranymi w wyniku podziału a scalenia i podziału

pytanko 3.

Rozgraniczenie tak owszem ale pytanie problem kiedy geodeta nie może spisać aktu ugody

pytanko 1.

Oczywiście że dobre tylko brak szcegółu przy modernizacji

GEOTOM

Byłem na tym egzaminie i jeden gościu się spytał czy może wyjąć kalkulator. Dla mnie to PRZEGIĘCIE. Chyba te GPS'y i komputery za niektórych niedługo będą myśleć. Przewodniczący- pan Gabryszewski się nie zgodził na wyjęcie- według mnie słusznie. Na miejscu komisji przewertowałbym go konkretnie na ustnym, ale niestety kolega nie dotrwał. To jest trochę przesada, że geodeta nie umie wykonać zwykłego dzielenia czy mnożenia w pamięci, a co dopiero pisemnie.  :)

aneta83

Zakres 1
1.Proszę określić godło arkusza mapy w skali 1:10000, na którym jest położony punkt P o współrzędnych prostokątnych: XP = 5825917.26, YP = 7452512.18. Wyjaśnić też zasadę tworzenia godła arkusza mapy w skali 1:10000.
2.W granicach własnej działki rolnik zamierza wybudować dwukondygnacyjny budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy 30m2. Dla tego terenu jest założona mapa zasadnicza w skali 1:2000. W jaki sposób może być w tym wypadku opracowana mapa do celów projektowych oraz kto zdecyduje w razie konieczności o skali i obszarze tej mapy?
3.Jakie opracowanie geodezyjno-kartograficzne jest podstawą sporządzenia projektu sieci uzbrojenia terenu i według jakich zasad jest wykonywane?

pytanie 1
7.181.15
rozp w spr Standarów art. 19.1
Cytat§ 19. 1. Podstawą podziału na arkusze mapy i nadawania im godła w układzie współrzędnych PL-2000 jest arkusz mapy w skali 1:10 000 o wymiarach 5 km na 8 km, przy czym godło każdego arkusza mapy w skali 1:10 000 składa się z trzech liczb rozdzielonych kropkami, gdzie:
1) pierwsza, jednocyfrowa liczba oznacza numer pasa południkowego (5,6,7 lub   i powstaje przez podzielenie wartości południka osiowego pasa południkowego przez liczbę 3;
2) druga, trzycyfrowa liczba określa numer rzędu, do którego przynależy arkusz, i powstaje jako liczba całkowita dzielenia (xi — 4920) przez 5, gdzie x oznacza współrzędną północną dowolnego punktu z pasa południkowego wyrażoną w kilometrach [km];
3) trzecia, dwucyfrowa liczba określa numer kolumny, do której przynależy arkusz, i powstaje jako liczba całkowita dzielenia (yi — 332) przez 8, gdzie yi oznacza współrzędną wschodnią dowolnego punktu z pasa południkowego wyrażoną w kilometrach [km] z pominięciem początkowej cyfry oznaczającej numer pasa południkowego.
i na tym bym skończyła odp bo pytają o zasadę tworzenia godła arkusza mapy w skali 1:10000.
ale co autor miał na myśli i jaki jest klucz?
pytanie 2
na początku dodałabym, że taki budynek wymaga pozwolenia na budowę na pdst prawa budowlanego i dalej
rozp w sprawie rodzaju i zakresu opracowań obowiązujących w budownictwie art. 4, 5, 6.2.1) oraz 6.3
Cytat§ 4. 1. Projekt zagospodarowania działki lub terenu należy sprządzić na kopii aktualnej mapy zasadniczej. Dopuszcza się dwukrotne pomniejszenie lub powiększenie tej mapy.
2. W razie braku mapy zasadniczej w odpowiedniej skali, projekt sporządza się na mapie jednostkowej, przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
3. W razie budowy pojedynczych obiektów o prostej konstrukcji, usytuowanych w granicach jednej nieruchomości, dopuszcza się wykonanie mapy jednostkowej, o której mowa w ust. 2, w układzie lokalnym dla danej inwestycji. W takim wypadku punkty, na których będzie oparty pomiar, należy utrwalić znakami z trwałego materiału oraz sporządzić dla nich opisy topograficzne w nawiązaniu do istniejących trwałych szczegółów sytuacyjnych.

§ 5. Mapy, o których mowa w § 4, zwane dalej ,,mapami do celów projektowych", powinny obejmować również obszar otaczający teren inwestycji w pasie co najmniej 30 m, a w razie konieczności ustalenia strefy ochronnej — także teren tej strefy.

§ 6
2. Skalę map do celów projektowych należy dostosować do rodzaju i wielkości obiektu lub całego zamierzenia budowlanego, przy czym:
1) skala map działek budowlanych nie powinna być mniejsza niż 1:500,

3. Wielkość obszaru, o którym mowa w § 5, oraz skalę map do celów projektowych dla danej inwestycji określa w razie  potrzeby organ właściwy do wydania pozwolenia na budowę.
i tu bym skończyła. Dodałabym, że to co muszą zawierać w swojej treści jest w pytaniu 3.