Pytanie nr 3 o rodzaje znaków jest bardzo niejasne. W zarysie odpowiedzi jest: geodezyjne poziome, wysokościowe, magnetyczne,grawimetryczne.Moim zdaniem nie jest to rodzaj znaku...Znak geodezyjny to znak z trwałego materiału itd, ale jest to odpowiedz z GUGiK więc chyba tak ma zostać. Osobiście napisałabym tak jak inni sugerują o znakach naziemnych, podziemnych, ściennych ewentualnie też znaki na wieżach czy masztach.Można też podzielić znaki na jednopoziomowe, dwupoziomowe.O co komisji chodzi nie wiadomo...Wklejam moją odpowiedz taki mix starego z nowym. Co myślicie?
Przez pojęcie ,,znaki" rozumie się znaki z trwałego materiału, określające położenie punktów osnów geodezyjnych poziomej i wysokościowej, grawimetrycznej, magnetycznej.
Wyróżnia się następujące rodzaje znaków do stabilizacji osnów:
a) geodezyjnych poziomych i wysokościowych
b) grawimetrycznych
c) magnetycznych
d) oraz znaki nie podlegające ochronie, to jest:
- umieszczone na okres przejściowy w związku z realizacją inwestycji
- stosowane przy zakładaniu osnów pomiarowych: sytuacyjnych, wysokościowych, syt-wys(dwufunkcyjnych)
Nowe punkty osnowy geodezyjnej zakładane są techniką GNSS oraz punkty osnów grawimetrycznych i magnetycznych zakładane sa jako punkty osnowy wielofunkcyjnwj (której punkty spełniają jednocześnie kryteria określone dla co najmniej dwóch rozajow osnów)
Punkty osnowy wielofunkcyjnej może być punktem różnych klas osnów: geodezyjej, grawimetrycznej albo magnetycznej.
Osnowę stabilizuje się jednym z 3 rodzajow znaków:
-podziemnym
-nadziemnym
-ściennym ( w scianach budowli)
Punkty osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych stabilizuje się sposób trwały znakami geodezyjnymi wykonanymi z kamienia, betonu, metalu, plastiku lub innego trwałego materiału. Ponadto jako znak geodeyjny może być przyjęty trwały element na stalych budynkach lub budowlach, w szczególności :gałka, krzyż, szczyt dachu.-Nowe rozp o osnowach Rozdział 8+Rozdział 9 pnkt 20+Rozdział 3 .11.2)- z tego wzięłam początek zdania żeby mialo ręce i nogi
Przegląd i konserwację znaków przeprowadza się:
a) podczas wykonywania prac geodezyjnych związanych z zakładaniem i modernizacją osnów: geodezyjnej, grawimetrycznej i magnetycznej
b) okresowo lub doraźnie – w razie wystąpienia bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa życia lub mienia a także w związku z uszkodzeniem znaku.
Przegląd i konserwację znaków przeprowadza:
1. Główny Geodeta Kraju – w zakresie osnowy geodezyjnej I i II klasy oraz osnów grawimetrycznej i magnetycznej
2. Minister Obrony Narodowej – w zakresie osnów, o których mowa w pkt. 1, znajdujących się na gruntach i budynkach pozostających w trwałym zarządzie komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej i jednostek organizacyjnych podporządkowanych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej oraz przedsiębiorstw państwowych, dla których jest on organem założycielskim
3. starosta – w zakresie osnowy geodezyjnej klas niższych niż wymienione w pkt.1
Jakies sugestie?
sYsTEM połączył wiadomości: Niedziela 11 Sierpień 2013, 20:57:24Cytat: Jigs w Niedziela 11 Sierpień 2013, 13:44:35
Ja swoje odpowiedzi wzorowałem na bazie odpowiedzi osób co zdały oraz na podstawie własnego zrozumienia pytania
Co do Twoich wątpliwości co do zakresu odpowiedzi to zgodzę się że wolałbym odpowiedzieć pojedynczymi zdaniami ale jednak na egzaminie nie zaryzykowałem i pisałem wszystko co wg mnie dotyczyło odpowiedzi - zarówno z głowy jak i z materiałów - zresztą 20 min na pytanie to mało więc i tak wybierasz najważniejsze rzeczy.
Na swoim egzaminie wyprubój swój sposób - krótko i zwięźle - i napisz jak Ci poszło.
Jgis ile miałeś punktów